Haber Detayı
31 Ocak 2013 - Perşembe 19:13 Bu haber 2342 kez okundu
 
YÜKSEK YEM VE SAMAN FİYATLARI BESİCİLERİ ZORLUYOR
Gündem Haberi
YÜKSEK YEM VE SAMAN FİYATLARI BESİCİLERİ ZORLUYOR

 

19 Mayıs İlçesinde Kapalı ve açık Besicilik yapan Muhammet Keskin yem ve saman fiyatların yüksek olmasından şikâyetçi.

19 Mayıs İlçesi Yeşilova Mahallesinde hayvancılıkla uğraşan Muhammet Keskin (39) kapalı ve açık besicilik yapıyor. 60 adet büyükbaş hayvanı bulunan Keskin, "Yem maliyetlerinin yükselmesi, yurtdışından getirilen hayvan potansiyelinin artması, elimizdeki hayvanları kestiremediğimizden fiyatlar çok düştü. 1 kg saman 1 TL oldu, ithal saman dediler, o da 65 krş’a geldi fakat işlenmesi, kırdırılması derken o da 1 TL’yi geçti. Bir çuval yem 45 TL, 1 ton arpa 870 TL oldu” dedi.

“ÜRETİCİ VE HALK MAĞDUR EDİLİYOR”

Keskin, "Dana eti 13.50 TL’ye kesiyorlar, kasapta bu et kıyma olarak 25 TL’ye satılıyor. Bu nasıl bir dengesizliktir. Nasıl bir üretici savunmadır.

2012 yılında 190 kg hayvana 300 TL destek veriyorlardı onu da kesintilerle beraber 245 TL net alıyoruz. 2013 yılı itibariyle Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, karkas et teşvikini 200 kg. çıkardı. Biz gerçek üreticiler bırakın para kazanmayı, her gün zarar ediyoruz.

 Dişi hayvan kesimi popülâsyonun arttırılması düşüncesiyle durduruldu. Bu uygulama için bile geç kalındı. Gerçek anlamda damızlık dişi hayvanın kesilmesine karşıyız.

Üretici ve halk mağdur. Aradaki komisyoncular kazanıyor. Bu sektörde artık bir istikrar bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: yüksek, yem, saman, fiyatlari, besicileri, zorluyor
Yorumlar
Haber Yazılımı