İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
Haber Detayı
08 Mart 2013 - Cuma 19:13 Bu haber 1463 kez okundu
 
TÜRKMENLERİN SORUNUNU MECLİSE TAŞIDI
Siyaset Haberi
TÜRKMENLERİN SORUNUNU MECLİSE TAŞIDI

 

MHP Samsun Milletvekili Cemalettin Şimşek,Irak'ta yaşayan Türkmenlerin sorunları konusunda gündem dışı söz aldı.

Şimşek,2003' teki Irak'ın işgal edilmesi ve sözde Arap Baharı çerçevesinde gelişen olaylar Irak'taki Türkmen varlığını çok olumsuz etkilemiş, AKP iktidarının ABD ve AB güdümündeki dış politikaları nedeniyle oradaki Türkmen varlığının zora düştüğü zaman tek güvendiği ülke olan Türkiye'den maalesef yeterli desteği bulamamışlardır. Türkiye'nin bu konudaki dış politikası Irak merkezi hükümetinin tepkilerine sebep olmuştur. Ve Irak'la aramızın açılması pahasına Kuzey Irak Özerk Bölgesi ile siyasal, sosyal ve ekonomik anlaşmalar yapılmış, Suriye'de gelişen olaylar bile kuzeydeki yönetim ile konuşularak Suriye'nin geleceği hakkında bir mutabakat aranmıştır. Irak merkezi hükümeti ile Kuzey Irak Bölgesel yönetimi, Kürkük üzerinde bir takım hesaplar yaparken, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tavrını Kuzey Irak Bölgesel yönetimi tarafından yana kullanmıştır. 2003'teki Irak'ın işgalinden bu yana Kürkük' e 600 bin Kürt aile yerleştirilerek demografik yapısı bozulmaya çalışılmış, AKP ise Barzani'yi kongresine çağırarak Türkiye seninle gurur duyuyor diye alkışlatmıştır.

 

Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu’nun Irak hükümetinden izinsiz olarak Kuzey Irak'ta Erbil'e gittiği gerekçesiyle Irak Hükümet yetkilileri Davutoğlu'nu kendilerinin tutuklama yetkilerinin olduğunu söyleyerek derhal ülkeyi terk etmesi konusunda uyarmışlardır. Son olarak Irak'a gitmek isteyen Enerji Bakanı Taner Yıldız' ın uçağını havada iken geri çevirmişler, Sayın Bakan Kayseri'ye inmek zorunda kalmıştır. Irak yönetimi ile Barzani arasında petrol gelirlerinin paylaşılması konusundaki gerginlik de ABD işgalinden sonraki dönemde en üst düzeydedir. Bu süreçte bölgesel Kürt yönetimi ile enerji de dahil çok sayıda anlaşma imzalayan AKP hükümeti ise Barzani tarafında yer almıştır. Dolayısıyla AKP hükümeti bu tavrıyla Kerkük üzerinde emelleri olan Kuzey Irak Bölgesel yönetimine siyasal, sosyal ve ekonomik destek vererek Irak Türkmenlerinin yok olmasına sebep olabilecek her türlü yaklaşımda bulunmaktadır. Davutoğlu'nun Kerkük'e gidip içi boş hamasi nutuk atması ise tamamen bir kandırmacadan ibarettir. Davutoğlu konuşmasında Türkmenlerin Irak Anayasasının 121. Maddesindeki Türkmenlerin yoğun olarak yaşadıkları yerlerde siyasi, ekonomik, kültürel ve eğitimsel haklarına sahiptir, biz ise bunun takipçisiyiz bile diyememiştir. Anlaşılıyor ki hükümet Irak hükümeti ile Kuzey Irak bölgesel yönetimi arasında Kerkük üzerinde oynanan oyunlarda tavrını Kuzey Irak Bölgesel yönetimi tarafından yana koymaktadır.

Hatta AKP Türkiye'nin Türkmeneli Vakfı vasıtasıyla Irak Türkmen Cephesine Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile birlikte hareket etmesi konusunda baskı uygulamaktadır.

 

Değerli Milletvekilleri,

Şu anda Irak Türkmenlerinin can ve mal güvenliği yoktur. Gün geçmiyor ki Kerkük ve civarında bombalar patlamasın. Kerkük Türkmenlerinin can ve mal güvenliği Peşmergeye teslim edilmiştir. Bu da kurda kuzunun teslim edilmesi gibi bir anlam taşımaktadır. Kerkük Türkmenleri bir taraftan merkezi hükümetin, diğer taraftan Kuzey Irak Bölgesel yönetiminin baskısı altındadır. Onların bu dünyada Allah'tan ve Türkiye'den başka kimseleri yoktur. O nedenle Türkiye derhal Irak politikasını gözden geçirmeli ve ucuz menfaatlere Irak Türkmenlerini feda etmemelidir.

 

 

 

 

 

 

 

Irak Türkmenleri için:

Irak Türkmenleri Irak Merkezi Hükümetinden ayrılmak istememektedirler. Ancak Irak Anayasasının 121. Maddesinin gereği Türkmenlerin hak ve statüsü yerine getirilmeli, Türk Hükümeti de bunun takipçisi olmalıdır.

Kerkük Bölgesinde göçlerle Kerkük'ün demografik yapısı değiştirilmeye çalışılmamalıdır.

Iraklı Türkmenlerin can ve mal güvenliği Peşmergeye bırakılmamalı, ya merkezi hükümet tarafından ya da Kerkük’te oluşturulacak Türkmen Gücü tarafından sağlanmalıdır.

Kerkük'ün hiçbir federatif bölgeye katılmadan Bağdat gibi özel bir statüde ve konumda olması gerekmektedir.

Telafer sınır kapısı derhal açılmalı, Türkmenlerin Türkiye'ye geliş gidişleri Kuzey Irak Bölgesel yönetimi keyfine bırakılmamalıdır” dedi..

 

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: türkmenlerin, sorununu, meclise, taşidi
Yorumlar
Haber Yazılımı