Haber Detayı
25 Aralık 2012 - Salı 19:13 Bu haber 1951 kez okundu
 
TOPALOĞLU’NUN VERDİĞİ CEVAPLAR YETERLİ VE GERÇEK DEĞİL
Siyaset Haberi
TOPALOĞLU’NUN  VERDİĞİ  CEVAPLAR  YETERLİ VE GERÇEK DEĞİL

CHP 19 MAYIS İLÇE BAŞKANI YAKUP  KONUŞ;

TOPALOĞLU’NUN  VERDİĞİ  CEVAPLAR  YETERLİ VE GERÇEK DEĞİL      

CHP 19 Mayıs İlçe Başkanı Yakup  Konuş'un Gazetemize verdiği demeçte;

Saygı değer Hemşerilerimiz; 14.12.2012  Tarihli   Belediye  yönetimini  eleştiren yazımız 19 Mayıs gazetesinde yayınlanmış,bu eleştirilere cevap ise Belediye Başkanı Sayın  Osman Topaloğlu  tarafından  21.12.2012  tarihli  gazetede  verilmiştir. Verilen cevapta   benim   siyaseti   bilmediğimi, yapılan  eleştirilerin  yanlış   bilgilendirmeden kaynaklandığını, Belediyeye sorularak doğru cevapların  verilebileceğini belirterek ilçe yerel siyasetinin daha duyarlı yapılmasını tavsiye ederek genel siyasetle karıştırılmaması gerektiğini belirtmiştir. Siyasi parti yöneticisi olarak  bizlerin  siyaseti bilmediğimizi  söylemek  haksızlık olduğu kadar kendisinin de siyasette yeni olduğu gerçeğini değiştirmez. Bizler   kamu görevimiz nedeni ile siyasi örgütlerde görev alamadık ancak İlçe siyasetini her dönemde  yakından takip ederek  gerekli  katkıları sağladık. Bunu en iyi sayın Başkanın kendisi bildiği kanaatındayım. Ancak biz bunlarla meşgul değiliz. İlçede yapılan yanlışlıkları eleştirmek muhalefet  olarak en doğal hakkımız ve görevimizdir. Bu  sorgulamayı  19 Mayıs halkı adına yaptığımızı ve doğru cevapları kamu adına Belediye yönetiminin vermesi gerektiğini belirtmek isterim.

 

Sayın Başkan; Halkımız  adına hiç uzatmadan bir daha soruyorum. Siz 2009 yılı  29 Martta yapılan seçimde seçilerek göreve başladınız.

1- Göreve geldiğinizde eski Başkan ve  Yönetim  tarafından  sigara fabrikasına su  kuyusu  açmak  için  izin  verdiğine dair belge var mı. Bana göre yoktur. Eğer  kuyu açma iznini  Yılmaz Erel  verseydi  sigara  fabrikasında  işe  girmek isteyenlerin  yolu  AKP İlçe başkanlığı ve Belediye başkanı olarak  şahsınızın önünden  geçmezdi.

2- Sigara fabrikası su kuyularını hangi tarihte açtı, çıkardığı su miktarını ölçmek için Belediye olarak sayaç takıldı mı.

3 - Önceki  Belediye  yönetiminin  sigara fabrikası yetkilileri ile bir araya gelerek su kuyusu açılmaması karşılığında Türkiye genelinde  sanayi  kuruluşların ödediği su bedelleri  örnek  alınarak  belirlenen ve 2009  yılında uygulanacak indirim tutarı nedir. 2008  yılı  sonu  meclis   kararına  giren  bu  indirimden  sonra  sigara   fabrikasından alınan su parası, çevre temizlik vergisi, emlak vergisi tutarı nedir şu anda alınan miktar ne kadardır.

4 - Göreve  geldiğinizde 19 Mayıs Belediyesine  ait  kaç  adet   tapulu - tapusuz mülk kaydı vardı,üzerine kaç adet  ilave ettiniz veya sattınız mı

 

Belediye Başkanı olarak tüm kayıtlara  ulaşma yetkiniz bulunmaktadır.Yukarıda sorulan cevapları  kayıtları ve belgeleri açıklamanız artık  kaçınılmaz  olmuştur. Çünkü beni ve yakınımda bulunan arkadaşlarımı  yanlış bilgi vermekle suçluyorsunuz. Doğru bilgileri belgeleri  ile kamu oyuna  açıklayacaksınız ki  doğrular  meydana çıksın. Eğer bizim   dediklerimiz  yanlış  ise  özürümüzü  ve yanlış bilgi  verdiğimizi  halkımızla  ve sizinle paylaşacağımızı  belirtmek isterim.

 

Saygı değer hemşerilerimiz;  2/ B  arazileri   satışı  ile  ilgili  uygulamalarda  bir saptırma yapıldığını ve bunun CHP zihniyetinden kaynaklandığını söyleyen Başkana sormak  gerekir, Belediye mücavir alanı  içerisinde  bulunan arsalara  koyulan  kıymet takdiri miktarını sınır olarak bulunan köydeki  arsalara  emsal  değer olarak  beyan etmek doğru bir davranış mı, CHP  olarak   bu   tarım  arazilerini    bedelsiz olarak sahiplerine verme sözümüz ile sizin yüksek fiyatla satma düşünceniz arasındaki farkı 19 Mayıs Halkının takdirine bırakıyorum.

AKP zihniyeti ile CHP zihniyeti arasındaki fark, siz yüksek bedelle satıyorsunuz, biz  ise  bedelsiz  vermeyi taahüt ediyoruz. Zihniyet farkımızda budur. Halkın malını halka vermek. Siz rantçı biz ise halkçıyız.

Tarihe karışan Hibeköy barajının her seçim döneminde  yapılacağı halkımıza taahhüt edilmesine  rağmen 2013 programına kalması yaklaşan 2014 yerel seçimlerinde yine propaganda olarak kullanılacak olması kimin haklı  olup  olmadığı konusunda, kimin  haklı  olduğunu  göstermesi  bakımından  dikkat  çekicidir. İşinize gelen projeleri çok kısa  zamanda  uygun mudur  değil midir  diye kimseye sormadan yapacaksınız, ilçemiz için en önemli proje olan barajı 2013 programına   bırakarak halkımızı  kandırmaya, her seçim döneminde olduğu gibi devam edeceksiniz. Eleştiri yapılınca  bizleri suçlayacaksınız.

Bizler gerçek bilgi  olmadan kulaktan duyma laf ve dedikodularla hareket edip yazı yazmayız. Biz hiç kimseyi yanlış bilgi ile suçlamayız.Ancak güncel siyasi konular ve  uygulanan  projeler  hakkında  görüşlerimizi  açıklamakta  en  doğal  hakkımızdır.

Önemli olan eleştirilerin hakarete varmadan  yapılmasıdır.                        

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: topaloğlu’nun, , verdiği, , cevaplar, , yeterli, gerçek, değ
Yorumlar
Haber Yazılımı