Haber Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 12:28 Bu haber 2082 kez okundu
 
SUYU DÜŞTÜĞÜ TOPRAĞI OLUŞTUĞU YERDE TUT
11-17 Kasım tarihlerini kapsayan Erozyonla Mücadele Haftası’nda TEMA Vakfı, toprak ve su ilişkisine dikkat çekiyor ve tüm Türkiye'de “Suyu düştüğü, toprağı oluştuğu yerde tut” sloganıyla yürüyüş ve etkinlikler düzenliyor.
Gündem Haberi
SUYU DÜŞTÜĞÜ TOPRAĞI OLUŞTUĞU YERDE TUT

TEMA Vakfı, bu yıl Erozyonla Mücadele Haftası'nda toprak ve su konusuna dikkat çekiyor.TEMA Vakfı ílçe sorumlusu Öznur Biberoğlu önderliğinde  Ataturk Ortaokulu öğrenci ve öğretmenleriyle gerçekleştirilen etkinlíğe yürüyüş esnasında  ilçe sakinleri ve esnafları da alkışlarıyla destek verdi.Okul műdürlerinin de destek verdiği yuruyuste Atatürk Ortaokulu önünden hareket edilerek 15 Temmuz Millet Meydanina ulaşıldı.Erozyon ve toprağın őnemi konusunda  Őznur Biberoğlu ve öğrenciler bilgi paylaşımında bulundular.

Erozyon toprağın en önemli sorunlarından biridir

Türkiye’de her yıl 642 milyon ton toprak erozyona uğruyor. 154 milyon ton toprak ise her yıl erozyonla bir daha kullanılmamak üzere kayboluyor. 1 santimetre toprak 12 yıl gibi çok kısa bir zamanda erozyonla yok oluyor. Ancak toprağın bir santimetresinin oluşması için 300 ile 1000 yıl arasında bir zaman gerekiyor. Bu denli değerli olan ve zor oluşan toprağın korunması için önlem alınması bir zorunluluk halini alıyor. Toprağın erozyona karşı korunmasında ağaçların ve bitkilerin büyük rolü bulunuyor. Üzerindeki bitki örtüsü tahrip olmuş ve eğimin yüksek olduğu alanlar erozyonun en çok görüldüğü arazilerdir. Türkiye’de toprak bozulumu sebeplerinin başında hala erozyon geliyor. Erozyonla toprağın en verimli kısmı olan üst toprak taşınıyor. Toprağın verimliliği, biyolojik çeşitliliği, su tutma ve karbon depolama kapasitesi azalıyor. Bu nedenle bugünkü ve gelecek kuşakların gıda ve su ihtiyacının karşılanması, iklim değişikliğiyle mücadele edilmesi için erozyon kontrol çalışmalarının büyük önemi bulunuyor. Topraklarımızı örten bitki örtüsünün artırılması açısından ağaçlandırma çalışmaları, mera ıslah çalışmaları ve tarım arazilerinde koruyucu toprak tedbirlerinin alınması gerekiyor. Eğimli arazilerde toprağı ve suyu yerinde tutan teraslama, tarımsal arazilerde eşyükselti eğrilerine paralel sürüm, daha az toprak işleme ve şeritvari ekim çalışmaları yapılması erozyona karşı toprağın korunması için büyük önem taşıyor.

   Beyzagül GÖREN               

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: SUYU, DÜŞTÜĞÜ, TOPRAĞI, OLUŞTUĞU, YERDE, TUT,
Yorumlar
Haber Yazılımı