Haber Detayı
15 Şubat 2013 - Cuma 19:13 Bu haber 1430 kez okundu
 
ÖZEL İDARE TEDBİRİNİ ALDI
Eğitim Haberi
ÖZEL İDARE TEDBİRİNİ ALDI

 

Samsun İl Özel İdaresinde çalışan personellerin sağlık ve güvenliklerinin korunması, mesleki risklerin önlenmesi, risk ve kaza faktörlerinin ortadan kaldırılması ile iş yerinde sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi amacıyla, İl Özel İdaresi A Sınıfı İSG Uzmanı Yüksel KURT tarafından “Temel İş Sağlığı ve Güvenliği” eğitimi verildi.

30.06.2012 tarih ve 28339 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Çalışanların Eğitimi başlıklı 17. maddesinde “İşveren, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlar” denilmekte olup, aynı kanunun İdari Para Cezaları ve Uygulanması başlıklı 26. maddesinin ğ fıkrasında “belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen işverene her bir çalışan işçi için bin Türk Lirası idari para cezası verilir.” denilmektedir.

İş Güvenliği Uzmanı Yüksel KURT tarafından verilen eğitimde personellere meslek hastalıklarına yakalanmamanın bilgileri verilirken gerekli uyarılarda yapıldı. İş kazalarının sebeplerinin başında dikkatsizlik, yorgunluk ve dalgınlık geldiğini söyleyen KURT; “İstatistiklere göre iş kazalarının yüzde 98’i tehlikeli hareket ve davranışlardan, yüzde 2’sinin ise kaçınılmaz durumlardan kaynaklanıyor. O yüzden çalışanlar tehlikeli davranışlardan uzak durmalıdır.” dedi.

Bu tip eğitimlerin personelin bilgilenmesi ve kayıpların azalması için fazlasıyla bilinçlendirmeye yönelik olduğunu, ayrıca seminerlerin devamının da geleceğini dile getirdi. 

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: özel, idare, tedbirini, aldi
Yorumlar
Haber Yazılımı