Haber Detayı
23 Şubat 2013 - Cumartesi 19:13 Bu haber 5182 kez okundu
 
MÜZE ORGANİK TARIMA KATKI SAĞLAYACAK
Ekonomi Haberi
MÜZE ORGANİK TARIMA KATKI SAĞLAYACAK

 

19 Mayıs ilçesinde bulunan Yalçın Engizli Organik Tarım Müzesinin çalışmaları anlatıldı.

Müzenin mütevelli heyet üyesi eski Belediye Başkanı Yılmaz Erel, "Tarım müzesi Ekolojik organik tarıma faydalı olacağına inanıyorum. Müze 19 Mayıs ilçe ekonomisine kültürüne ve tarımına katlı verecektir. 19 Mayıslılar olarak bu organik Tarım müzemize hep beraber sahip çıkmalıyız” dedi.

İLÇEDE 2006 YILINDA ORGANİK TARIM TEMELİ ATILDI

19 Mayıs ilçe Kaymakamı Kadir Ekinci, "19 Mayıs ilçemizde Organik Tarım 2006 yılında ilçemizde temelleri atıldı.  2009 yılından itibaren Ziraat Odası ilçe Tarım işbirliği ile organik tarım için özel bir gayret gösterdik. Organik tarım çalışmaları 2012 yılının yarısına kadar devam etti. Çiftçimiz, 10 bin dekar alanda organik tarıma geçiş yaptı. Tarım Bakanlığının vermiş olduğu çatak proje desteklerinden üç yıllık organik tarım sürecini tamamlayanlar çiftçilerimiz projeden faydalanıyor. 2012 yılında organik tarımda yine bir durgunluk başladı. Tam o sırada Yalçın Engizli Bey bir hamle yaparak 19 Mayıs'ın kaderini etkileyecek bir çalışmaya imza attı. Organik Tarım Müzesi hayata geçirdi. Organik tarıma gönül vermiş tüm çiftçilerimiz için bu müzenin ayrı bir yeri olacak. Organik tarıma bu müzenin çok ciddi katkıları olacak. Müzenin Sadece organik tarımı kapsamadığını görüyoruz. Müze Organik tarım adına faaliyet yapmak isteyen çiftçilerimize önderlik yaparak hem akademik alanda çalışma yapmak isteyen tüm çiftçilerimize hizmet vermek için çalışmalarını sürdürüyor” şeklinde konuştu.

19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, "Organik Tarım müzesi kısa bir zaman içersinde çalışmalarına başladı. Tarım müzesini yerli ve yabancı misafirlerin ziyaret noktası olarak görüyorum. Müze 19 Mayıs ilçesi için önemli bir yere sahiptir" dedi.

Ziraat Yüksek Mühendisi Müzenin Kurucusu Yalçın Engizli müzenin etkinlikleri konusunda yaptığı konuşmada, "19 Mayıs Üniversitesi ile birlikte organik çiftçilik sertifikalı organik tarım ürünlerinin işlenmesi, tarım Turizminin yaygınlaşması çiftçileri müteşebbislere halkımıza aydınlatıcı çalışmalar yapmak. Organik tarım ürünleriyle beslenmenin yararları konusunda tüketici bilincinin artırmasına katkıda bulunmak, gayretimiz budur” dedi.

KONUŞ; “KANOLA YAĞIŞLI HAVAYI SEVİYOR”

Müze Çalışmaları hakkında bir konuşma yapan19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş, "19 Mayıs'ta 2008 yılında 125 dönüm kanola ekildi. Havaların yağışlı olduğundan hasatta 100 kg dekara ürün alındı. Ertesi yıl üst üste ürün randımanlı olmayacağından ertesi yıl buğday ektim.500 kg buğday dekarda aldım.2009 yılında 40 üreticimize kanola ektirdim. 2009 yılında havaların kurak geçmesi nedeni ile üreticilerimiz zarar etti. Kanola üretimi yapan arazisinde değil kıraç arazi ve mehilli arazilerde daha verimli oluyor. Taban arazide ise kanola üretimi yağışlı bölgede iyi oluyor. Hava iklimlerinin değişmesinden dolayı kanola üretimi riskli üretim olmaktadır. Kanolanın bir diğer faydası sapları kökleri tamamen araziyi besliyor âdete gübre görevini görüyor. Tarlada ekilecek ürün verimi yüzde yüz artırmaktadır” şeklinde konuştu.

Programa 19 Mayıs Kaymakamı Kadir Ekinci, Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, Dereköy Belediye Başkanı Ahmet Topal, Emniyet Müdürü Dr. Şener Özdemir, Türkiye Meyve üreticileri Birliği Genel Başkanı Aleattin Gülal, Eski Belediye Başkanı Yılmaz Erel, İlçe Tarım Müdürü Mehmet Gül, Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cevdet Usta, CHP ilçe başkanı Yakup Konuş ve vatandaşlar katıldı.  

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: müze, organik, tarima, katki, sağlayacak
Yorumlar
Haber Yazılımı