İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
18 Mart 2013 - Pazartesi 19:13 Bu haber 3276 kez okundu
 
MİNİKLERE MATEMATİK DERSİNİ SEVDİRİYOR
Eğitim Haberi
MİNİKLERE MATEMATİK DERSİNİ SEVDİRİYOR

 

19 Mayıs ilçesi Şehit Burhan Yazıcı İlkokulu 1-A sınıfı öğretmeni Hayri Bolat kendi icat ettiği tahtayla miniklere matematik dersini sevdiriyor.

Öğretmen Hayri Bolat, "Matematik, ön koşul öğrenmeler üzerine inşa edilen ve soyut kavramlar içeren bir bilim dalıdır. Bu derse iyi bir başlangıç yapamayan öğrenciler için matematik dersi, sonraki sınıflarda büyük bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Aylarca süren çalışmalar sonucu geliştirdiğim ve patentini aldığım ders aracı, daha işin başında ilkokul birinci sınıfta öğrencilerin matematik dersini sevmelerini, daha kolay kavramalarını ve kendi kendilerine öğrenmelerini desteklemektedir” dedi.

ÖĞRENCİLER SINIFTA NEŞELİ BİR DERS GEÇİRİYORLAR

Bolat, Bu araç sayesinde öğrencilerim, 20' ye kadar olan doğal sayıları, temsil ettikleri somut çoklukla birlikte öğrenmişlerdir. Toplananları şekil ve sayısal olarak girdiklerinde toplamın şekil ve sayısal olarak nasıl değiştiğini görmüşlerdir. Toplananlardan biri ve toplam verildiğinde yine aynı şekilde verilmeyen toplananın nasıl ortaya çıktığını oynayarak keşfetmişlerdir. Otomatik olarak gerçekleşen bu işlemlerin yanında toplamı ya da verilmeyen toplananı kendileri bulmaya çalışarak konuyu pekiştirmişlerdir.

Esas olarak toplama işlemi için geliştirdiğim bu araç, toplama işleminin tüm kazanımlarını gerçekleştirmenin yanında uzamsal ilişkiler, doğal sayılar ve çıkarma işleminin birçok kazanımında da etkili olmuştur. Yakında eğitimin hizmetine sunacağım bitirilmiş ve bitirilmek üzere olan başka çalışmalarım da mevcuttur. Bu sayede öğrenciler, matematik dersinin bazı konularını oynayarak öğreneceklerdir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu. 

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: miniklere, matematik, dersini, sevdiriyor
Yorumlar
Haber Yazılımı