Haber Detayı
28 Ağustos 2019 - Çarşamba 12:21 Bu haber 6338 kez okundu
 
KARADENİZİN 2. BÜYÜK SERASI 19 MAYIS’A KURULUYOR
19 Mayısta önemli tarımsal üretim başlıklarından Seracılıkta yeni bir fizibilite çalışmaları başladı.
Gündem Haberi
KARADENİZİN 2. BÜYÜK SERASI 19 MAYIS’A KURULUYOR

 İş adamı Adem Güney yatırımlarıyla Karadeniz’in 2. Büyük serasını 19 Mayıs ilçesine kazandıracak.

MUZ DOMATES BİBER SALATA MARUL YETİŞECEK

25.000 m2 kapalı tam otomasyon serada Domates-Biber-Salata-Marul gibi ürünler yetiştirmeyi planlıyor. Yılda en fazla 3 kez ürün alınabilecek serada ayrıca Karadeniz’de ilk defa Muz da yetiştirmeyi planlıyor. Deneme amaçlı 5.000 m2 alanda muz yetiştiriciliği yapacak.

30 KİŞİ’YE İSTİHDAM

Proje Sanayi teknoloji Bakanlığı tarafından yatırım teşvik belgesi verilerek destekleniyor. Adem Güney’in bu yatırım tutarı 5.000000 (Beş Milyon) TL’ dir. Dekara 30 ton domates verimi hedeflenmekte, seranın başında iki ziraat mühendisi olmak üzere yaklaşık 30 kişiye istihdam sağlayacak. Seranın başına Mersinden uzun süre seracılık yapan ve bu hususta ilmi ve teknik birikimi olan ziraat mühendisi Muhammet Kılıç getirildi. Şirket ATAGEN SAĞLIK GIDA TARIM TİC. TLD. ŞTİ adı altında faaliyet gösterecek.

BİZİM İÇİN MEMNUNİYET VERİCİ

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş, “Bir süre önce Ziraat Odamızda şirketin Tüzel Oda kaydını oluşturarak ÇKS dosyalarını yaptık. Bu yatırımı yapan saygıdeğer Adem Güney kardeşimize de çok teşekkür ederim. Bu tesis ilçemize katkı sağlayacaktır bu gibi tesislerin çoğalmasını beklemekteyiz. Her üretim yapan geleceğimize ve yeni nesillerimize katkı sağlayacaktır. Biz 19 Mayıs Ziraat Odası olarak üreten herkese gücümüz nispetinde her konuda yardımcı olmaya hazırız son zamanlarda üretmeden tüketmeye hız verdik gün geçtikçe birinci sınıf tarım arazilerimizi betonlaştırarak hızlı bir şekilde talan etmekteyiz. Bütün yetkililere sesleniyorum; ne olursunuz birinci sınıf tarım arazilerimizi koruyalım ve üretelim ki aç kalmayalım. Yatırım ve üretim yapan bütün üreticilerimize bolluk ve bereket diliyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Beyzagül GÖREN
Etiketler: KARADENİZİN, 2., BÜYÜK, SERASI, 19, MAYIS’A, KURULUYOR, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı