Haber Detayı
26 Ekim 2017 - Perşembe 09:21 Bu haber 4787 kez okundu
 
KIZILIRMAK DELTASI'NDA YENİ KUŞ TÜRÜ HALKALANDI
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde daha önce bir kez görülen çalıkuşu çıvgını (phylloscopus proregulus) yakalanarak halkalandı.
Yaşam Haberi
KIZILIRMAK DELTASI'NDA YENİ KUŞ TÜRÜ HALKALANDI

"Ulusal Kuş Halkalama Programı" kapsamında bölgede arazi çalışması gerçekleştiren Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitoloji Araştırma Merkezi Görevlisi Doç. Dr. Kiraz Erciyas Yavuz, ana vatanı Doğu Asya olan çalı kuşu çıvgınının deltada ilk kez yakalanarak kayıt altına alındığını belirtti.

 

“Bu, deltadaki kuş varlığının zenginliği açısından çok önemli” diyen Yavuz, deltanın ornitolojik öneme sahip olduğunu vurguladı.

 

Çalışmalar sürdükçe deltada yeni türlerin görüleceğini düşündüğünü belirten Yavuz, şunları kaydetti: “Çalı kuşu çıvgını, daha önce deltada ornitolog Nizamettin Yavuz tarafından gözlenmişti. Yine onun tarafından yakalanarak 'TR' rumuzlu halka takıldı. Bu tür genellikle Japonya, Moğolistan, Güney Kore gibi Doğu Asya'da görülür. Muhtemelen hava koşulları nedeniyle ya da başka kuş sürülerinin peşine takılarak buraya geldi. Bu kuşun fotoğrafını çekebilmek için bütün doğa fotoğrafçıları bölgeye geldi” dedi.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editor
Etiketler: KIZILIRMAK, DELTASI'NDA, YENİ, KUŞ, TÜRÜ, HALKALANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı