Haber Detayı
25 Kasım 2012 - Pazar 19:13 Bu haber 4915 kez okundu
 
İDAM GERİ GELSİN
Siyaset Haberi
İDAM GERİ GELSİN

BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN'LA BİR GÖRÜŞME YAPAN

BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ GENEL BAŞKANI MUSTAFA DESTİCİ, 'İDAM CEZASININ GERİ GELMESİ', SİYASİ PARTİLER YASASI', 'ŞEHİT LİDER MUHSİN YAZICIOĞLU' İLE İLGİLİ KONULARDA BBP'NİN ÇALIŞMALARINI VE ÖNERİLERİNİ SUNDU.

 

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la gündeme ilişkin konularla ilgili bir görüşme yaptı.

Başbakanlık konutunda yapılan görüşmede Destici, BBP'nin başından beri 'uygulanmasını' istediği 'İdam cezasının' geri getirilmesi konusunda partinin çalışmaları hakkında bilgileri aktardı.

 

Büyük Birlik Partisi'nin,  31 mart 2011 tarihinde 'İmza Kampanyası' başlatarak, 2 milyon vatandaştan 'İdamın geri getirilmesi' konusunda imza topladıklarını ve sonucu meclis başkanı Cemil Çiçek'e  iletip gereğinin yapılmasını istediklerini kaydeden Destici; "15 Eylül de de vatandaşlarımıza iki soru yönelttik.

Vatandaşa, Teröristler için, bombanın pimini çeken, mayını patlatan, kurşun atan için ve de PKK'lı teröristlerle sarmaş dolaş olan BDP'li milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması konusunda sorular tevcih ettik.

 

26 pilot ilde gerçekleştirdiğimiz bu mini referandumda, milletimiz yüzde 98,59 oranında 'idam cezasına EVET' ve 'BDP'li vekillerin dokulunmazlıklarının kaldırılmasını' istedi.

 

Ve bu verileri, meclis'teki PKK'nın siyasi sözcüleri hariç diğer üç partinin grup başkanvekillerine ve diğer yetkililere teslim ettik." şeklinde bilgileri aktardı.

 

SEÇİM SİSTEMİ

Başbakan Erdoğan'a, "Anayasanın 68. Maddesi çok açık" diye konuşan Destici, sözlerine; "68. madde; 'Seçime katılan siyasi partilere yeterli miktarda yardım yapılır' diyor..Anayasa maddesinde. seçime en son 15 parti girdi ama sadece 3 parti aldı yardımı. Bu üç partiye 300 milyon lira verildi. Bu konu Adil seçim sistemi düşüncesi ile çelişiyor. Biz, Seçimlere girmeye hak kazanmış ve oy oranı belli olan siyasi partilere 68. maddenin işletilmesini istiyoruz" dedi.

Seçim sistemindeki değişiklikler konusuna da değinilen görüşmede, 'Dar Bölgeli' İki Turlu' ikinci turda ittifaklara açık ve 'Tercih sistemli milletvekilliği'nin mutlaka yeni anayasada olmasını dile getirildi.

 

YAZICIOĞLU VE ÖZAL KONUSU

Eski cumhurbaşkanı merhum Özal'ın ölüm nedenine ilişkin gelinen nokta ve şüpheli bir helkopter kazası sonucu 5 arkadaşı ile birlikte vefat eden şehit BBP lideri Yazıcıoğlu konusunun da konuşulduğu görüşmede; demokratikleşen, sivilleşen ve vesayetlerden kurtulmak için mücadeleler yapan bir Türkiye'de  'şaibesiz, milletin vicdanında leke kalmayacak' şekilde netleştirmelerin olmasını istediklerini kaydetti.

 

İDAM KONUSUNDA KANUN TEKLİFİ

BBP'nin, alanında uzman olan yetkililer marifetiyle İdam Cezasının geri getirilmesi konusunda hazırladığı teklifide Başbakan Erdoğan'a sunan BBP Genel Başkanı Destici, "Partimizin, halka sorarak elde ettiği yüzde 98,59 Evet oyu göstermektedir ki, "İdam Cezası' geri gelerek uygulanması halinde teröristlere karşı  'Caydırıcı olacaktır.Millette 'Adalet yerini buldu' sözünü söylemiş olacaktır. Böylelikle kamu vicdanı rahatlayacak"

 

BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ

Basın Müşavirliği

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: idam, geri, gelsin
Yorumlar
Haber Yazılımı