Haber Detayı
11 Aralık 2012 - Salı 19:13 Bu haber 1955 kez okundu
 
HALUK KOǒUN SAĞLIK BAKANINA SORDUĞU SORU ÖNERGESİ
Siyaset Haberi
HALUK KOǒUN SAĞLIK BAKANINA SORDUĞU SORU ÖNERGESİ

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim

 663 sayılı kanun hükmünde kararname ile 02.11.2012tarihi itibarıyla tüm Türkiye’de Kamu Hastanesi Birliklerine geçiş süreci tamamlanarak Sağlık Bakanlığına bağlı tüm ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurumları ile Diş hastanelerini kapsayan Kamu Hastaneler Birlikleri Genel Sekreterliği kurulmuş oldu. KHK’nin 31. Maddesi’nin 5. Bendinde “Kurum Başkanı, Genel Sekreterle doğrudan; Başkanlar, Hastane Yöneticileri Başhekim ve Müdürlerle  Genel Sekreterin teklifi üzerine sözleşme yapar. Uzman personel ile Büro görevlilerinin sözleşmeleri Genel Sekreter tarafından yapılır. Başhekim yardımcılarıyla ilgili müdürün teklifi üzerine hastane yöneticisi tarafından sözleşme yapılır.” Yer almaktadır. Buna göre;

 Samsun ilinde yukarıda belirtilen tüm kadrolara 29 Ekim 2012 günü tatil olmasına rağmen sözleşme yapıldıysa tatil günü imzalanan sözleşmeler yasal mıdır, geçerli midir?

 

Sözleşme imzalamak için Sağlık Müdürlüğü’ne davet edilen kişilerin isimlerinin bulunduğu listelere isimlerin karşısına artı veya eski işareti neden konmuştur? Artı ve eksi işareti listeye Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Hasan Çağıl tarafından mı konulmuştur?

 

Artı ve eski işareti hangi anlam geliyor?

 

Samsun ilinde Kamu Hastaneleri Birlik Yöneticileri ile sözleşme imzalayan kişilerin istisnasız hepsinin Samsun Sağlık- Sen Şube yöneticisi, iş yeri ilçe temsilcisi veya üyelerinin eski üyesi veya yakını olduğu iddiası doğru mudur? Bu kişiler Sağlık –Sen üyesi iseler böyle bir seçim neye göre yapılmıştır?

 

Kamu Hastaneleri Birlik yöneticilerinin sözleşme yaptığı kişilerin isim listesinin Semerkant Vakfı ve Saymer gibi sivil toplum kuruluşlarının merkezlerinde belirlendiği iddiaları doğru mudur?

 Sözleşme imzalayanlardan “ailevi veya sağlık nedenlerinden istifa ediyorum” şeklinde peşinen istifa dilekçesi alınmış mıdır? Böyle bir istifa dilekçesinin alınma gerekçesi nedir? Dilekçeleri hangi şartlarda işleme koyulması düşünülüyor?

 15 yıldır idarecilik yapan ve sicilleri de pekiyi olan idareciler devre dışı bırakılarak bir gün bile idari tecrübesi olmayan kişilerle yapmış olduğunuz idareci sözleşmesi hangi hukuka dayanıyor?

 663 KHK’yi “mahkeme kararı ile geri dönerler” endişesinden görevden alamadığınız kişileri saf dışı bırakmak için fırsat olarak mı kullanıldı?

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: haluk, koç’un, sağlik, bakanina, sorduğu, soru, önergesi
Yorumlar
Haber Yazılımı