Haber Detayı
25 Kasım 2012 - Pazar 19:13 Bu haber 6772 kez okundu
 
GİZLİ ŞEKER
Sağlık Haberi
GİZLİ ŞEKER

 

Şeker hastalığı (Diyabetes Mellitus) toplumda görülme sıklığı son zamanlarda artan kronik (süregelen) bir hastalıktır. Kan şeker düzeyinin yükselmesi ile tanı konur. Pankreastan salgılanan İnsülin kan şeker düzeyini kontrol eden en önemli hormondur. İnsülin hormonunun yeterli işlev görememesi veya yapımının azalması durumunda kan şekeri yükselir ve şeker hastalığı ortaya çıkar.

Gizli şeker, şeker hastalığı tanısı konmadan önceki dönemi anlatmak için kullanılan bir tanımdır. Genel olarak pankreasın fazla miktar insülin üreterek kan şekerini kontrol altında tutabildiği dönemdir. Fazla miktarda insülin özellikle karbonhidrattan zengin bir yemek sonrası kan şekeri düşmesine uyku bastırması, halsizlik, bayılacakmış gibi hissetmeye neden olabilir. Bu dönemin özelliği yaşam tarzı değişikliği yaparak gelişecek olan şeker ve diğer kronik hastalıkların önlenebilmesi ya da en azından geciktirilebilmesidir.

Kişinin gizli şeker olduğundan şüphe edecek bulguları varsa doktora başvurmalı ve tahlillerini yaptırmalıdır. Gizli şekeri anlamanın en iyi yolu açlık ve tokluk kan şekeri ölçümü ile yükleme testinin yapılmasıdır. Ailede şeker hastalığı varsa veya yukarıda bahsettiğimiz şikayetlerin bir kısmına kişi sahipse mutlaka hekime başvurmalıdır. Gerekli tetkikler sırası ile yapılıp hekim tarafından değerlendirilir. Erken teşhis konulmasını ve önlemlerin alınmasını sağlayabilir. Özellikle şeker hastalığı gizli şeker döneminde yakalandığı taktirde kişinin gayretiyle (yaşam tarzı değişikliği yaparak) ileride meydana gelebilecek pek çok problemi engeller veya yavaşlatır.

Yaşam tarzı değişikliği ne demektir? Düzenli spor yapmayı alışkanlık haline getirmek ve yemek yeme disiplini (Ne, ne zaman, ne kadar, ne sıklıkta yendiğine dikkat etmek) oluşturmaktır. Düzenli olarak günde yarım saati aşan yürüyüş, faydalı spor sayılabilir. Yemek yerken az ve sık yemek, karbonhidrat miktarını azaltmak, sofradan doymadan kalkabilmek ve en önemlisi harcayabilecek kadar yemek yemeye dikkat etmek gerekir.

Teknoloji günlük yaşantıyı kolaylaştırırken sedanter (hareketin daha az olduğu) yaşama zemin hazırlamaktadır.  Neredeyse ekmek almaya giderken bile araç kullanan bir toplum olduk. Yürüme azalırken, kilo alma problemi ile karşılaştık. İşlerin yoğun,  kişilere kalan vaktin az olması nedeni ile kolay ulaşılabilen ve pratik olan Fast-food yani karbonhidrat içeren yiyeceklere günlük yaşamda daha çok yer verir olduk. Yeme alışkanlıklarının değişmesi ve spor yapma kişi hayatı için önemli unsurlar olmasına rağmen yaşa ve hastalıklara göre değişkenlik arzetmektedir. Sağlığımızı bulalım derken kaybetmemek için mutlaka hekime danışılmalıdır.

Sağlıklı günler dileğiyle...

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: gizli, şeker
Yorumlar
Haber Yazılımı