Haber Detayı
25 Kasım 2012 - Pazar 19:13 Bu haber 1420 kez okundu
 
EMEKLİLER BU MİLLETİN EFENDİSİDİR
Siyaset Haberi
EMEKLİLER BU MİLLETİN EFENDİSİDİR

 

 

Desk ve Din Bir Sen Genel Başkanı Lütfi ŞENOCAK, Emekliler Birliği Emekli Bir Sen Sendikasının düzenlemiş olduğu “Dünya’da Ve Türkiye’de Emeklilerin Dünü, Bugünü Ve Yarını” adlı panele katılarak emeklilerin sorunlarını gündeme getirici bir konuşma yaptı.

Şenocak Konuşmasında;  “2010 yılından beri süre gelen ve gün geçtikçe büyüyen, genişleyen bu kutlu mücadelemizde emeği geçen;  konfederasyonumuzun ve emekli bir senin kararlı, azimli teşkilat çalışanlarına da huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Sizler en verimli yıllarını ülkesine ve milletine hizmet ederek emekli olmuş, bilgi, birikim ve tecrübesini kurumun da bırakmış, ama Ülke ekonomisine katkı sağlamayı, mesleklerini yeniden aktif hale getirmeyi arzulayan gönül eri büyüklerimizsiniz…”dedi.

Şenocak Türkiye deki emeklilerin konumunu belirterek; “Türkiye de bugün itibariyle 10,5 Milyon emekli vatandaşımız bulunmaktadır… Ülkemizde ne yazık ki emeklilerimize yeterli düzeyde ilgi gösterilmediği apaçık bir gerçektir. Çıkarılan Sosyal Güvenlik Yasasıyla da, emeklileri rahatlatmak için, emekliye yönelik her hangi bir iyileştirme getirilmediği de gözler önündedir. Yaşam şartlarınız çok zor ve çetindir. Koşullar karşısında tek bireyin bu sorunlarla başa çıkması mümkün değildir. Emeklilerimizin de aktif çalışanlar gibi korunması, sağlık ve sosyal ilişkilerinin geliştirilmesi, maaşlarının yeterli düzeye çıkarılması için gereken girişimler yapılmalıdır.”dedi.

Şenocak Emeklilerin başlıca sorunlarına değinerek; “Maalesef Emeklilerimizi park ve kahvehane köşelerinde oturtturarak toplumdan soyutlamış haldeyiz… Emeklilerimiz yeniden tolum içerisinde aktif görevlere teşvik edilmelidir.”

"İşte onun için, zor yaşam koşullarında emeklilerin ekonomik ve sosyal hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek için emeklilere sendikal örgütlenme yasalaşmalıdır.”

“Ne yazık ki ülkemizde emekli maaşlarında promosyon hakkı bile iade edilmemiştir… Bu konuda Başbakanlık genelgesi olmasına rağmen 10,5 milyon emekliye hala daha promosyon verilmemektedir…”

“İnşallah Demokratik Sendikalar Konfederasyonu ve Emekli Bir Sen öncülüğünde bu sorunları hep birlikte çözeceğiz. “dedi.

Desk ve Din Bir Sen Genel Başkanı Lütfi ŞENOCAK konuşmasının sonunda ; “Hep birlikte yürüttüğümüz bu kutlu mücadelemizde verdiğiniz destek için hepinize bir kez daha teşekkür ediyor. Gelecek günlerin bizler için hayırlar getirmesini yüce Mevla’mızdan temenni ediyorum.” Diyerek konuşmasını tamamladı.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: emekliler, milletin, efendisidir
Yorumlar
Haber Yazılımı