Haber Detayı
29 Aralık 2018 - Cumartesi 15:46 Bu haber 3047 kez okundu
 
DOĞU TÜRKİSTAN KAN AĞLIYOR
Türk Eğitim-Sen 19 Mayıs İlçe Temsilcisi Fatih Biberoğlu; “Kadim Türk Yurdu Doğu Türkistan, Türk’ün İslam’la ilk tanıştığı Doğu Türkistan Çin zulmü altında kan ağlıyor”
Gündem Haberi
DOĞU TÜRKİSTAN KAN AĞLIYOR

Türk Eğitim-Sen 19 Mayıs İlçe Temsilcisi Fatih Biberoğlu gazetemize yaptığı açıklamada; Mağlubuz, Doğu Türkistan’da Çin zulmüne. Mağlubuz; oruç tutmayı, namaz kılmayı, kuran okumayı yasaklayan Çin zulmüne. Mağlubuz; zorla içki kullandıran, Müslüman Türk’e her türlü eziyet eden putperest Çin’e, 1949’dan beri Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da Müslüman Türklere karşı yeni bir yok etme süreci devreye girdi. Çölün ortasında kurulan devasa toplama kamplarında bir milyona yakın Uygur Türkü’nün bulunduğu tahmin ediliyor.  Dış dünyadan olabildiğince izole edilerek onlarca yıldır her türlü zulme maruz kalan kadim Türk yurdu Doğu Türkistan, İslam alemi ve dünya tarafından ne yazık ki yeterince destek bulamamakta” dedi.

Biberoğlu açıklamasının devamında; Vahşice işkence yapılan bir papağan için gösterdiğimiz tepkiyi, Doğu Türkistan’ın Müslüman Türk ahalisi, Uygurlar için de göstermeliyiz. Zalim Çin Devleti ancak bizlerin bu yüksek sesle vereceğimiz tepkiden anlayacaktır. Türkiye’den başlayacak feryadın dünya gündeminde yer alabilmesi için her Türk vatandaşına büyük görevler düşmektedir. Son dönemde, artarak devam eden Çin zulmüne karşı dünyada ve ülkemizde tepkiler oluşmaya başladı. Birey olarak bizlere düşen: Onlarca yıldır işkenceye maruz kalan soydaşlarımıza elimizden geldiğince destek olmak. Onların bu dünyada yalnız olmadıklarını, binlerce kilometre uzakta da olsa onları düşünen birilerinin olduğunu göstermemiz gerekmektedir. Türkiye genelinde ve ilimiz Samsun’da yapılan protesto etkinliklerini destekliyor, sessiz kalmamayı tüm yurttaşlardan bekliyoruz” şeklinde konuştu.

EMRE PİRİNÇCİ

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editör
Etiketler: DOĞU, TÜRKİSTAN, KAN, AĞLIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı