Haber Detayı
23 Şubat 2013 - Cumartesi 19:13 Bu haber 5172 kez okundu
 
DEVLET DESTEKLİ TARIM SİGORTASI ŞART
Ekonomi Haberi
DEVLET DESTEKLİ TARIM SİGORTASI ŞART

 

19 Mayıs ilçesi Kuşkayası köyünde Tarım Sigortaları Kanunu Çiftçi Eğitim Toplantısı Yapıldı. İlçe tarım Müdürlüğü ziraat mühendislerince köylerde 5363 sayılı Tarım Sigortaları kanunu ile ilgili bilgilendirme toplantıları başlandı. Kuşkayası köyünde yapılan toplantıda devlet destekli bitkisel ürün sigortası genel şartları, teknik şartlar, talimatlar ve işleyiş anlatıldı.

 Kuşkayası köyünde yapılan toplantıda devlet destekli bitkisel ürün sigortası genel şartları, teknik şartlar, talimatlar ve işleyiş anlatıldı. 19 Mayıs İlçe Gıda Tarım Yük Mühendisi Mahmut Eser,  Mehmet Yılmaz ve Sezai Akıncı tarafından düzenlenen toplantıda; tüm bitkisel ürünler için dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem, heyelan, sel ve su baskını risklerinin neden olduğu miktar kaybı ile yaş meyve, sebze ve kesme çiçekler için doludan kaynaklanan kalite kaybının sigorta kapsamında olduğu ayrıca meyvelerde don riskinin neden olduğu miktar kaybı teminatı isteğe bağlı olarak sigorta kapsamına alınabileceği anlatıldı.

19 Mayıs ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık yüksek mühendisi Mahmut Eser,”Bitkisel ürün sigortalarında, poliçede yazılı primin ‰50'sinin Devlet tarafından karşılandığı, meyve ürünlerinde, dolu paket teminatına ek olarak Don teminatı alınmış ise, sadece Don teminatında primin üçte ikisinin devlet tarafından karşılanacağı bildirildi.

Eser,Çiftçilerimizin,sigorta,işlemlerini gerçekleştirebilmesi için öncelikle o yıla ait arazi ve ürün bilgilerine dair ÇKS(Çiftçi Kayıt Sistemi) kayıtlarını güncellemeleri gerektiği, sigorta teminatının poliçe düzenleme tarihinden itibaren, en erken 10 gün sonra başladığı bildirildi.

Sigorta yaptıran çiftçilerin hasar ihbarını sigorta ya da acentesi aracılığıyla sistem üzerinden rizikonun gerçekleştiği tarihten itibaren en kısa sürede Tarım Sigortaları Havuzu Merkezine yapması gerektiği, ancak bu sürenin rizikonun gerçekleşme tarihinden itibaren don hasarlarında 10 günü, diğer hasarlarda 15 günü aşamayacağı bildirildi.

2013 yılı tarım sigortalarına son başvuru tarihinin fındık için 5 Mart 2013 olduğu belirtildi.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: devlet, destekli, tarim, sigortasi, şart
Yorumlar
Haber Yazılımı