Haber Detayı
11 Aralık 2012 - Salı 19:13 Bu haber 4367 kez okundu
 
DEREKÖYLÜ BALIKCILAR YERLİ HAMSİYİ BEKLİYOR
Yaşam Haberi
DEREKÖYLÜ BALIKCILAR YERLİ HAMSİYİ BEKLİYOR

Denizlerde av yasağının sona ermesinin ardından Marmara Bölgesi'nde avlanan hamsinin satışa sunulduğu Karadeniz'de, vatandaşlar yerli hamsinin sofraları şenlendireceği zamanı bekliyor.

 Karadeniz hamsisinin Samsun'dan Hopa'ya kadar olan bölgede şu ana kadar avlanmadığını bildiren Dereköylü Balıkcılar, Karadeniz hamsisinin birkaç gün önce Sinop ve Zonguldak çevrelerinde çok az miktarda avlandığına ancak bunun Karadeniz'deki tüm tezgâhları dolduracak düzeyde olmadığına dikkat çektiler. Balıkçılar Çoğu yerde maalesef yerli hamsi satılıyor diye kamuoyuna yanıltıcı bilgi veriliyor. Birkaç gün öncesine kadar hiçbir yerde yerli hamsi yoktu. Gene de yok denecek kadar az var. Bu tüketicinin ihtiyacını karşılamaz" diyorlar.

Karadeniz hamsisi beklentisi-

 Marmara Bölgesi'nde yakalanan hamsinin Karadeniz'de yakalanan hamsiyle lezzet bakımından denk olmasının mümkün olmadığını belirten Dereköylü Balıkçılar,  Vatandaşlarda Karadeniz hamsisi beklentisi var. Karadeniz hamsisi Marmara'ya oranla çok daha lezzetli. Önümüzdeki günlerden itibaren çok miktarda olmasa bile Karadeniz hamsisinin tezgâhlarda olacağı müjdesini tüketiciye verebiliriz. Hava şartlarından dolayı şu ana kadar hamsi avlanmadı. Bu zamanlarda deniz suyu sıcaklığının soğuması gerekiyordu. 

Emre Çörekçioğlu

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: dereköylü, balikcilar, yerli, hamsiyi, bekliyor
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
DEREKÖYLÜ BALIKCILAR YERLİ HAMSİYİ BEKLİYOR
Yorumlar
Haber Yazılımı