Haber Detayı
25 Kasım 2012 - Pazar 19:13 Bu haber 3737 kez okundu
 
CUMA NAMAZI SONRASI AŞURE DAĞITILDI
Kültür-Sanat Haberi
CUMA NAMAZI SONRASI AŞURE DAĞITILDI

19 Mayısta Akşemsettin Cami Derneği ve Merkez Kuran kursunda öğrenim gören bayanlar Muharrem ayının 10'uncu günü kutlanan Aşure Günü dolayısıyla etkinlik düzenledi. Etkinlik kapsamında şehir merkezindeki Akşemsettin cami dışında kurulan kazanlarla halka aşure dağıttılar. 

 

HER YIL GELENEKSEL OLARAK AŞURE DAĞITILIYOR


Muharrem ayının ilk haftası aşure dağıtımını geleneksel hale getirdiklerini belirten Akşemsettin Kuran kursu öğretmenlerinden Reyhan Günaydın,” Geleneksel olarak düzenlediğimiz aşure etkinliği kapsamında binlerce kişiye aşure tatlısı ikram edildi.  Akşemsettin cami derneğinde hazırlanan tatlı kazanlara konarak cami avlusunda Cuma namazının kılınmasının ardından vatandaşa aşureler dağıtıldı”dedi.

Akşemsettin Kuran Kursu Hocası Hatice Acar,” Geleneksel aşure etkinliği kapsamında 1000 bin kişiye aşure dağıttıklarını belirtti. Acar, her yıl düzenledikleri aşure günüyle geçmişe olan bağlılığın sürdürüldüğünü ifade ederek, "Burada asıl maksadımız aşure yemek değil. Halk arasında birlik ve beraberlik duygularını geliştirebilmektir. Aşure, her kesimden insanı bir araya getirmiştir. Zaten bizim bu etkinliği düzenlememizdeki amacımız da budur. Her şeyin başı birlik ve beraberliktir. Biz 'bir' olursak çözemeyeceğimiz sorun olmaz diye düşünüyorum. Muharrem ayı, ilahi bereket ve feyzin, rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır." şeklinde konuştu.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: cuma, namazi, sonrasi, aşure, dağitildi
Yorumlar
Haber Yazılımı