İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
26 Mayıs 2020 - Salı 17:03 Bu haber 2382 kez okundu
 
CAMİLERİMİZ KADEMELİ OLARAK İBADETE AÇILIYOR
19 Mayıs İlçe Müftüsü Emin PATAN, salgın hastalık Kovid-19 nedeniyle 16 Mart 2020 tarihinden beri ferdi ibadete açık ama toplu ibadete kapalı olan camilerimizin 29 Mayıs 2020 Cuma Günü itibariyle ilgili Bakanlıkların ve Diyanet İşleri Başkanlığımızın şartlarını belirlediği kurallar çerçevesinde Cuma Namazı ile Öğle ve İkindi namazlarında toplu ibadete açılacağını söyledi.
Gündem Haberi
CAMİLERİMİZ KADEMELİ OLARAK İBADETE AÇILIYOR

İlçe Müftüsü Emin Patan konuyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi: Öncelikle bütün kardeşlerimizin Ramazan Bayramını tebrik ediyorum. Bir sonraki Ramazan Bayramına camilerimizde bütün namazlarımızın cemaat halinde kılınabileceği, teravihlerimizin camilerimizde topluca kılınabileceği, mukabelelerimizin camilerimizde okunabileceği, dileyen kardeşlerimizin camilerimizde itikafa girebileceği, Kadir Gecesini camilerimizde hep birlikte değerlendirilebileceği bir şekilde ulaşmayı Rabbimden temenni ediyorum.

Bilindiği üzere Devlet yetkililerimizin aldığı kararlar neticesinde camilerimiz uzun bir zamandır toplu ibadete kapalı ama ferdi ibadete açıktı. Dileyen kardeşimiz ezanın okunmasının ardından camiye gelip ferdi olarak namazını kılıyordu ve cami görevlilerimiz görevlerinin başındaydı. Şimdi ise ülkemizde uzunca bir süredir etkisini htiren salgın hastalığın yavaş yavaş azalma eğilimine girmesinden dolayı yine ilgili Bakanlıklar ve Diyanet İşleri Başkanlığımızın kararlarıyla camilerimizde kısmi olarak toplu ibadet edebilmenin kuralları belirlendi. Alınan bu kurallara göre;

 1. Camilerimizde cemaatle birlikte yalnızca Cuma Namazı ile Öğle ve ikindi namazları kılınacaktır. Diğer vakitlerde isteyen kardeşlerimiz ferdi olarak camilerimizde namazlarını kılabileceklerdir.
 2. Sokağa çıkma yasağı olanlar ile hastalık belirtisi taşıyan kardeşlerimiz camilerimizden bir müddet daha mahrum kalacaklar. İnşallah en yakın zamanda onlarında camilerimize gelip namazlarını kılabilmeleri için dua edelim.
 3. Cuma Namazları camilerimizin bahçesinde veya avlusunda kılınacak, hava şartlarının iyi olması halinde öğle ve ikindi namazları da cami avlusu veya bahçesinde kılınacak, hava şartlarının uygun olmaması halinde öğle ve ikindi namazları cami içerinde kılınabilecektir.
 4. Bu süreçte camilerimizin bütün bölümleri her gün görevlilerimiz ve kendilerine yardımcı olacak kardeşlerimizce dezenfekte edilecektir.
 5. Camilerimizde klimalar çalıştırılmayacak kapı ve camlar açık tutularak camimiz devamlı havalandırılacaktır.
 6. Abdesthane, şadırvan ve tuvalet gibi ortak kullanım alanları bu süreçte kapalı tutulacaktır. Bu sebeple görevlilerimiz tarafından kardeşlerimizin abdestlerini evlerinde veya iş yerlerinde alarak camiye gelmeleri konusunda bilgilendirme yapılacaktır.
 7. Bu süreçte gerek toplu namaz kılmak için gerekse ferdi olarak namaz kılmak için camilerimize mutlaka maske ile gelinecek, bu konuda görevlilerimiz ve kurdukları Cuma Heyeti vasıtasıyla gerekli duyurular yapılacaktır. Maskesiz namaz kılınmasına müsaade edilmeyecektir.
 8. Bu süreçte çok fazla insanın temas ettiği tesbih, rahle, ayakkabı çekeceği vb. malzemeler görevlilerimizce camilerden uygun yerlere kaldırılacaktır.
 9. Camilerimizde cemaatle namaz kılmada uyulması gereken kuralları gösteren ve Başkanlığımızca hazırlanan uyarıcı afişler Müftülüğümüzce bastırılmış olup görevlilerimiz tarafından cami avlusu ve cami içine asılacaktır.
 10. Camilere gelen kardeşlerimize görevlilerimizce şahsi seccadelerini beraberlerinde getirmeleri söylenecektir. Tek kullanımlık seccade temini için İlçe Belediye Başkanlığımızca görüşme yapılacaktır.
 11. Cami avlusunda kullanılan seccadelerin yıkanması görevlilerimizce cemaate tavsiye edilecektir.
 12. Namaz kılınan alanlarda dezenfekte edilmesi mümkün olmayan koli, karton, çuval, hasır vb. yaygıların kullanılmaması için görevlilerimizce cemaatimize gerekli duyurular yapılacaktır.
 13. Camilere ve cami avlusuna girecek herkesin ellerini dezenfekte etmesi sağlanacaktır.
 14. Namazların sünnetlerinin ve tesbihatın evde de yapılabileceği cemaatimize duyurulacaktır.
 15. Namazlardan sonra musafaha, el sıkışma, kucaklaşma vb. fiziksel temasa sebep olacak davranışlardan kaçınılması ve sosyal mesafe kurallarına uyulması yönünde görevlilerimizce cemaate hatırlatmalar devamlı olarak yapılacaktır.
 16. Bu süreçte camilerde mevlit okunmayacak, cami ve müştemilatında herhangi bir ikram yapılmayacaktır.
 17. Cami önlerinde dilenciler olması halinde görevlilerimiz bunlara mani olacak, olumsuz bir durum olması halinde kolluk kuvvetleriyle iletişime geçilecektir. Özellikle Cuma Namazı sonrası cami önlerinde sergi olarak tabir edilen sebze, meyve, giyim eşyası, oyuncak vb. gibi ürün satışlarına müsaade edilmeyecektir.
 18. Cami içinde ve avluda namaz kılarken her bir kişinin bir seccadelik alanda namaz kılması gerektiği ve her yönden seccadeler arasında bir metre mesafe olması gerektiği görevlilerimizce cemaate söylenecektir. Bu maksatla görevlilerimiz  Cuma Heyetiyle birlikte cami içi ve avlusunda gerekli işaretlemeleri yapacaklardır.
 19. Görevlilerimiz tarafından cami içinde, avlusunda  veya namazın açık alanda kaç kişinin namaz kılabileceği bir kağıda yazılarak ilgili yerlere asılacaktır.
 20. İlçemiz ve mahallerinde cami avlusu uygun olan yerlerde Cuma Namazı kılınacaktır. Bu konuda yetersiz olan camilerimiz olması durumunda görevlilerimizce İlçe Müftülüğümüz haberdar edilecek ve Müftülüğümüzce gerekli tedbirler alınacaktır. İlçemizde Merkez Camimizin görevlileri cemaatiyle beraber Cuma namazlarını Mülki Amirimizin onayıyla Merkez Cami ile Kaymakamlık binası arasındaki otopark alanında, Sanayi Cami görevlimizde Cuma namazlarını cemaatiyle beraber Mülki Amirimizin onayıyla Çok Amaçlı Pazar yerinde kılacaklardır. Hava şartlarının uygun olmaması halinde merkez ve merkeze yakın yerlerdeki görevlilerimiz tarafından halkımız Cuma Namazı için çok amaçlı Pazar yerine yönlendirilecektir.
 21. Camilerimizin kapalı alanları Cuma Vaktinde kapalı tutulacaktır. Görevlilerimiz bu konuda gerekli tedbirleri alacaklardır.
 22. Görevlilerimizce Cuma hutbeleri yerden abartlılı olmayacak bir yükseklikte okunacaktır. Hutbelerde bir kesinti  olmayacak veya ekleme yapılmayacaktır.
 23. Cuma namazlarında sosyal mesafe kuralına uyularak ilk saftan itibaren saf düzeni oluşturulacak, namaz sonrası en son saftan itibaren yine sosyal mesafe kuralına uyularak saflardan ayrılma sağlanacaktır. Bu düzenin sağlanması için görevlilerimiz Cuma Heyetinden gerekli olması halinde Mülki Amirimizin bilgisi dahilinde kolluk kuvvetlerinden yardım alabileceklerdir.
 24. Cuma namazlarında vaaz yapılmayacaktır.

 

Yüce Rabbimden Camilerimizdeki bu kısıtlamaların bir an önce tamamen kalkmasını ve bu salgının bitmesini  temenni ediyor, tüm halkımızı bu konuda alınan tedbirlere uymaya davet ediyor, cami görevlilerimize ve Cuma heyetinde görev alan kardeşlerimize kolaylıklar diliyorum.”

   

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Berati ESMER
Etiketler: CAMİLERİMİZ, KADEMELİ, OLARAK, İBADETE, AÇILIYOR,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
CAMİLERİMİZ KADEMELİ OLARAK İBADETE AÇILIYOR
CAMİLERİMİZ KADEMELİ OLARAK İBADETE AÇILIYOR
CAMİLERİMİZ KADEMELİ OLARAK İBADETE AÇILIYOR
CAMİLERİMİZ KADEMELİ OLARAK İBADETE AÇILIYOR
CAMİLERİMİZ KADEMELİ OLARAK İBADETE AÇILIYOR
Yorumlar
Haber Yazılımı