Haber Detayı
09 Temmuz 2020 - Perşembe 17:23 Bu haber 1859 kez okundu
 
Baki Kalan Bu Kubbede Hoş Bir Seda, Engizli Kardeşlerime Diyorum Elveda
Yaklaşık 5 yıldır 19 Mayıs İlçe Müftüsü olarak görev yapan Emin Patan, Kayseri İli Develi İlçe Müftülüğüne naklen atanması sebebiyle bir veda mesajı yayınladı.
Gündem Haberi
Baki Kalan Bu Kubbede Hoş Bir Seda, Engizli Kardeşlerime Diyorum Elveda

Müftü Patan, mesajında şunları söyledi: “Yaklaşık beş yıl önce Kahramanmaraş’tan 19 Mayıs’a geldim. 19 Mayıs Karadenizli, sıcakkanlı, farklı bölgelerden gelen insanların bir araya gelip çok mükemmel bir harmoni oluşturdukları, güzel bir birliktelik sergiledikleri bir ilçeydi. Ben de Karadenizli olduğum için bu sıcakkanlı insanlarla kaynaşmam zor olmadı. Her gittiğim görev yerimde yaptığım gibi bu güzel insanlara nasıl bir hizmetimiz dokunabilir diye önce bir plan ve program çizdim kendime. Bu kapsamda İlçemizde göreve başladığımda sayısı iki olan 4-6 yaş kurslarımızı çoğaltmayı ilk hedef olarak belirledim.  Allah’a şükürler olsun ki bugün ilçeden ayrılırken geride 11 sınıflı, 19 Mayıslı kardeşlerimden bir kısmının minik yavrularının, bir kısmının torunlarının okuduğu, minik yavrularımızın körpecik beyinlerinin Allah ve Peygamber sevgisiyle donandığı, dillerinde Besmele ve dualarında Elhamdülillah olan minik öğrencilerin bulunduğu bu kursları bırakarak ayrılıyorum 19 Mayıs’tan. Bir başka hizmet alanı olarak İlçemiz Merkezinde bulunan Akşemsettin Caminin alt katında bulunan alanı daha iyi değerlendirmek için ne yapabiliriz? diye düşündüm ve kısa sürede bu alanı arkadaşlarımızla birlikte içerisinde 4 sınıflı 100 civarında 4-6 Yaş öğrencisinin okuduğu, iki adet yetişkin bayan sınıfının bulunduğu, bünyesinde Aile ve Dini Rehberlik Bürosunun bulunduğu, Din Görevlisi arkadaşlarımızın bir araya gelip her türlü müzakerelerini yayabilecekleri Din Görevlileri Derneğinin bulunduğu bir Külliyeye dönüştürdük. Bu Derneğin uzun süre başkanlığını yapan, Müftülüğümüz şemsiyesi altında güzel hizmetlerde bulunan ve şu an yurtdışı görevinde bulunan Mehmet Yaşar Ayaz hocamıza, Dernek ve Sendikal faaliyetleri hasbilik anlayışı çerçevesinde sürdüren diğer arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Akşemsettin 4-6 Yaş Kuran Kursunda büyük fedakarlık yapmış bulunan şu an ilçemizde görev yapmasa bile büyük gayretlerinden dolayı Mualla Koç hoca hanıma, halen bu kursumuzun Yöneticisi olan Ayşe Alver hoca hanım başta olmak üzere diğer hoca hanımlara teşekkür ediyorum. Bu külliye bünyesinde İlçe Müftülüğümüze bağlı olarak hizmet veren Aile ve Dini Rehberlik Büromuzdaki büyük hizmetlerinden ve din hizmeti alanındaki diğer pek çok hizmetlerinden dolayı Hatice Ergin ve Abdullah Kumaş vaizlerimize çok teşekkür ediyorum. Müftülüğümüz bünyesinde kurulan Gençlik, Engelli ve Bağımlılık Koordinatörü arkadaşlarımıza, manevi danışman olarak hizmet veren hocalarımıza çok teşekkür ediyorum.”

 

Müftü Emin Patan açıklamasının devamında; “Bu Külliyenin inşaatından bu hale gelmesine kadar geçen süreçte emeği geçen din görevlisi arkadaşlarımızla desteklerini esirgemeyen 19 Mayıs’lı kardeşlerime ve diğer hayırsever kardeşlerime teşekkür ediyorum. Zira bu hizmetlerin tek başına gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu bir ekip işidir, ekibiniz iyi niyetli, samimi ve çalışkan insanlar olduğu müddetçe başarılamayacak bir iş yoktur. Yine İlçemizde geçmişte Yatılı Erkek Kur’an Kursu olarak hizmet vermiş, sonra Hafızlık Kız Kur’an Kursuna dönüştürülmüş, lakin 19 Mayıslı Kız evlatlarımızın Hafızlık Tacını giyme imkanı bulamadıkları, öğrencileri azalmış  Yörükler Kur’an Kursumuzu fiziki olarak çok güzel bir hale getirdiğimiz gibi, yeni bir ivme ile öğrencilerini çoğalttık ve hamdolsun artık sınavla öğrenci seçeceğimiz duruma getirdik, bu Kursumuz inşallah Eylül ayı itibarıyla 19 Mayıslı, kimi Cerekli’den, kimi Kösedik’ten, kimi Karagöl’den, kimi Yörüklerden, kimi ilçe merkezinden  15 Hafıze Kızımızın Hafızlık Tacını giyecekleri bir Kurs haline geldi.. Bu Kursumuzun fiziksel açıdan güzelleşmesine katkıda bulunan Ömer Esmer kardeşimize, şu anda Trabzon Araklı Müftülüğü personeli olan, bu Kursumuza ve 19 Mayıslı kardeşlerimize çok hizmeti dokunmuş Kuran Kursu Öğreticisi Mehmet Karaman hocamıza, kursumuza adete bir baba şefkatiyle emek veren, eğitim açısından her türlü desteklerini veren Murakıbımız Hasan Karataş hocamıza, Kursumuzun bu kaliteye erişmesinde çok emekleri olan kurs Yöneticisi Gülsen Kahraman hocamıza, hafızelerimizi yetiştirmek için emek sarfeden diğer hocalarımıza teşekkür ediyorum.

Yörükler Kur’an Kursumuz İmam-Hatip Ortaokulumuzla birlikte yürüttüğümüz Hafızlık Proje Kursudur. Bu vesileyle bu projenin hayata geçmesinde çok emeği geçen İmam-Hatip Ortaokulu Müdürümüz Ahmet Kafkas hocam ile Müdür Yardımcısı Koray Gürel hocama, Kursumuza dini alanın dışındaki müsbet ilim derslerini vermek üzere gelen İmam-Hatip Ortaokulumuzun diğer öğretmenlerine teşekkür ediyorum. İlçemizde geçmişten bu güne kadar çok hafızın yetiştiği Merkez Yatılı Erkek Hafızlık Kur’an Kursu Yöneticisi Hayati Alaybeyoğlu ile kurstaki diğer öğretici arkadaşlarımıza, aynı şekilde geçmişten günümüze çok hafızın yetiştiği Yeşilköy Yatılı Erkek Hafızlık  Kur’an Kursu Yöneticisi Selahattin Kahraman ile kurstaki diğer öğretici arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Bu arada geçen yıl Merkez Kur’an Kursumuz ile yine İmam-Hatip Ortaokulumuz arasında erkek öğrencilere yönelik Hafızlık Proje Sınıfımız hayata geçti ve bu proje devam ediyor. Ben buradan 19 Mayıslı olup erkek çocukları 4. Sınıftan 5. sınıfa geçen velilerimizi çocuklarını bu kursa göndermeye ve projeye katkıda bulunmaya davet ediyorum. Bir başka hizmet olarak ‘SABAHIN SEHERİNDE ŞEHRİN HER YERİNDE’ parolasıyla ilçemiz merkez ve mahallelerinde bulunan her camimizde en az ikişer sefer Cuma Sabah Namazı Buluşmaları gerçekleştirdik. Bu sabah namazı buluşmalarında emeği geçen başta Murakıp arkadaşımız olmak üzere din görevlisi arkadaşlarımıza, buralarda bizlere çay çorba ikram eden kardeşlerimize, ‘camilere sadece erkekler değil kadınlar da gelmelidir’ çağrılarımıza kulak vererek sabah namazlarına iştirak eden bayan kardeşlerimize teşekkür ediyorum.

 

Benim için Müftülük görevi bir yetimin başını okşamaktır, bir hastayı ziyaret etmektir, çocuğunu askere gönderenin yanına varıp dua etmektir, düğünü olana hayırlı olsun demektir, işyeri açan bir kardeşime bereketli ve helal kazanç dilemektir, bir yakını vefat edene sabır dilemektir, cenazesine iştirak etmektir, taziyede bulunmaktır, bir esnafa selam vermektir, insanlara güler yüz göstermektir, din görevlisi arkadaşlara rehberlik yapmaktır, onların dini yönden gelişmesine katkıda bulunmaktır, vaaz etmektir, hutbe okumaktır, mihrapta namaz kıldırmaktır, Sala okumaktır, müezzinlik yapmaktır.  Bu duygularla satırlarıma son verirken İlçemizde Din Hizmetlerini deruhte ederken bizlere her türlü desteğini eksik etmeyen İlçe kaymakamımız Sayın Yavuz Güner’e, Kaymakamlık çalışanlarımıza,  İlçemizde gerçekleştirdiğimiz her programımıza katkılarını eksik etmeyen Belediye Başkanımız Sayın Osman Topaloğlu’na, Belediye personellerine, çok sayıda ortak program yaptığımız Milli Eğitim Müdürümüz Ömer Demirkol’a, okullarda bizleri hep güler yüzle karşılayan okul müdürlerimize, ilçemiz kamu kurumlarının yönetici ve personellerine, din hizmetini birlikte yürüttüğümüz Vaizlerimize, İmam-Hatiplerimize, Müezzinlerimize, Kur’an Kursu hocalarımıza, Daire personellerimize teşekkür ediyorum. 19 Mayıslı kardeşlerimizden haklarını helal etmelerini ister, hakkım varsa helal ederim.

19 Mayıs Gazetesi Sahibi Adil Atıcı kardeşime hizmetlerimizi gazete sayfalarına taşımasından, gazete çalışanlarından Harun ve Berati kardeşlerime desteklerinden dolayı de teşekkür ediyorum.

Hoşçakalınız, Allah’a emanet olunuz” ifadelerini kullandı.

HARUN YAZICI

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editör
Etiketler: Baki, Kalan, Bu, Kubbede, Hoş, Bir, Seda,, Engizli, Kardeşlerime, Diyorum, Elveda,
Yorumlar
Haber Yazılımı