Haber Detayı
20 Mart 2013 - Çarşamba 19:13 Bu haber 1923 kez okundu
 
BAKAN KILIÇ: TÜRKİYE YERLİ İNSAN GÜCÜYLE GELİŞTİ
Siyaset Haberi
BAKAN KILIÇ: TÜRKİYE YERLİ İNSAN GÜCÜYLE GELİŞTİ

 

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gençlik Kurulu'nun 10. Genişletilmiş İstişare Toplantısı'na katıldı.

MÜSİAD'ın 20 yılı aşan varlığıyla zor koşullara rağmen Anadolu insanının sesi olduğunu belirten Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, bugün koşullar daha kolay olsa da MÜSİAD'ın yükünün de ağırlaştığını, çünkü işlerin büyüdüğünü ifade etti.

MÜSİAD Gençlik Kurulu Başkanlığı'ndaki bayrak değişimine değinen Bakan Suat  Kılıç, parti tüzüklerinde de 3 dönem seçilme kriteri bulunduğunu ama siyasetin emeklisi değil emekçisi olunabileceğini ve emek vermeye devam edeceklerini kaydetti.

MÜSİAD'ın Gençlik Kurulu oluşumunun çok doğru bir fikir olduğunu vurgulayan Bakan Kılıç, ''Ortaya çıkan eser apaçık meydanda. MÜSİAD'ın yaşaması için gereken esasında bu gençlik kurulları. Türkiye'de hangi kurum ihdas edilirse edilsin yaşaması ve devamlılık taşıması için mutlaka genç enerji kaynaklarına ihtiyacı var'' dedi.

''Geldiğimiz yeri yeterli bulduğumuz zaman kocama başlar''

Genç MÜSİAD'ın yeterli bir güce ve büyük bir yapıya ulaştığını kaydeden Bakan Suat Kılıç, ''Ama 'Durmak yok' kriterine göre bu yolda yürümeye devam etmemiz lazım. Geldiğimiz yeri yeterli bulduğumuz zaman kocama başlar. Başbakanımızın 'en az 3 çocuk' tavsiyesinde bile bu var'' dedi.

Bakan Kılıç, ''Durduğumuzda, artık iş yapamaz hale geldiğimizde ve 'Bırakıp gitse de biz de kendi yolumuzu tayin etsek' denilecek bir vasata erişildiğinde bırakmanın bir anlamı yok. Ayaktayken, koşuyorken, çalışıyorken bırakmayı bilmek lazım. Onun için de bırakma zamanı gelinceye kadar bilfiil çalışmaya, koşturmaya devam etmek lazım'' diye konuştu.

MÜSİAD Gençlik Kurulları'nın sadece MÜSİAD'ın ana kademelerine değil aynı zamanda Türkiye'deki başka sivil toplum ve meslek örgütlerinin, başka ekonomik ve siyasi birliklerin insan kaynağı ihtiyacına da cevap vermesi gerektiğini belirten Bakan Kılıç, Gençlik Kurulu üyelerine, ana haritayı kaybetmemek kaydıyla Türkiye'nin değişik katmanlarındaki insan ihtiyacına her zaman ve her zeminde cevap vermeye hazır olmaları tavsiyesinde bulundu.

''Türkiye son 10 yıldaki dinamizmi kendi yerli insan kaynağıyla üretti''

''Ol mahiler ki derya içredir deryayı bilmezler'' sözünü hatırlatan Bakan Suat Kılıç, şunları kaydetti:

''10 yıldır ekonomiden siyasete, dış politikadan eğitime, gençlik politikalarından sağlığa her alanda Türkiye'yi yönetenler olarak denizin içindeyiz ama denizin büyüklüğünün, içerdiği nimetlerin tam manasıyla idrakinde değiliz. Ama bizim dışımızdan bize bakıp Türkiye'nin 10 yıl evvelki fotoğrafıyla şimdiki fotoğrafına odaklananlar tabloyu bizden çok daha iyi analiz edebiliyor.

İstanbul'un 2020 yılında olimpiyat oyunlarına ev sahipliğine adaylığı için düzenlediğimiz toplantıda sponsor firma yetkililerinden biri, 10 yılda Türkiye ile birlikte büyük kazanımlar elde ettiklerini ve Türkiye için o kazanımları seferber etmenin boyunlarının borcu olduğunu ifade etti. Bir diğeri de şunu söyledi; 'Yakın zaman önce Çin'deydim. Türkiye'den geldiğim öğrenildiği anda değişik milletlerden iş adamları, sanayiciler, sermaye sahipleri etrafımıza kümelendi. Ekonomimizden siyasetimize varıncaya kadar Türkiye ile ilgili merak ettiklerini sordular. Biz 10 yıl öncesinde bu sorulara değil, IMF'nin ödeme planlarına ne şekilde karşılık vereceğimiz yönünde sorulara muhatap olan iş adamlarıydık'. Bu fotoğrafı görebilmek lazım.''

Bakan Kılıç, Türkiye'nin son 10 yılda yakaladığı bu dinamizmi kendi yerli insan kaynağıyla ürettiğini ve bundan sonraki 10 yıllarda da yine aynı şekilde daha büyük ve takdire şayan yepyeni başarı hikâyeleri yazabileceğini ifade ederek, ''Sizler buna muktedir olacaksınız. Bugün Türkiye'yi yönetenlerin eğitiminden, donanımından, dünya bilgisi ve görgüsünden çağınız ve yaşınız gereği siz çok daha iyi eğitimleri alan, çok daha fazla sayıda ülke gören, çok daha fazla deneyimler edinen yepyeni bir kuşaksınız'' dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, eskiden bu ülkede insanların Maliye Bakanı'nın kim olduğunu bilmediğini ama IMF'nin Türkiye Masası Şefi'nin adını herkesin bildiğini belirterek, ''Yani şöyle ifade edeyim, IMF'nin Türkiye'ye tayin ettiği Borç Komiseri'ne gösterilen alaka, herhalde son zamanlarda bir Drogba'ya gösterilmiştir havalimanında'' dedi.

Geçmişte 100 yılda yaşanan değişimlerin şimdi 10 yılda, 1 yılda; hatta bir ayda, bir saatte yaşanır hale geldiğini kaydeden Bakan Kılıç, bundan dolayı bugün kaybedilen 1 dakikanın geçmişte belki de bir asra bedel değeri olduğunu dile getirdi.

Yakın zamana kadar Türk insanının moralsiz, bıkkın ve yılgın olduğunu anımsatan Bakan  Kılıç, bu nedenle Avrupa ile Türkiye arasındaki zaman farkının 100 yıl olarak konumlandırıldığını ifade etti.

Avrupa 100 yıl dursa, Türkiye 100 yıl kan ter içinde çalışsa bile bu mesafenin kapatılamayacağı yorumlarının yapıldığını vurgulayan Bakan Kılıç, konuşmasına şöyle devam etti:

''Ama geldiğimiz nokta itibariyle 100 yıl kavramı artık geçen yüzyılda kaldı. Bu yüzyılda bu fark, iddia ile söylüyorum, 10 yıla kadar geriledi. Bir 10 yıl sonra bu farkın kapandığını sizlerle birlikte göreceğiz. Genç nüfus kaynağımız var. Bizim de yerel zenginlik kaynaklarımız var. Bazıları petrolün, doğalgazın üzerinde yatarak kazanıyor. Biz petrolü, doğalgazı, en azından bilinen rezervleri olmayan bir coğrafyada yatarak, durarak, uyuyarak değil; çok çalışarak, üreterek, malları ve hizmetleri yeri geldiğinde üreticisi, yeri geldiğinde pazarı ve pazarlayıcısı olarak büyük kazanımlar elde etmeye devam ediyoruz. Siz bundan çok daha fazlasını yapacaksınız. Gerek MÜSİAD'da gerek MÜSİAD Gençlik Kurulları'nda, gerekse MÜSİAD Gençlik Kuruları'nda yetişip diğer insan kaynakları ihtiyacı duyacağımız alanlarda yeni vazifelere yelken açtığınız zamanlarda, çok daha fazlasını yapacaksınız. Ülkemizle gurur duymanız lazım.''

''İstanbul vaatlerini değil, icraatlarını ortaya koyuyor''

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 2005'te Türkiye'nin ortalama büyüme hızının yüzde 5,2 olduğunu, ancak aynı dönemde Avrupa ekonomilerinde ciddi daralmalar yaşandığını söyledi.

Türkiye'nin ihracatının 36 milyar dolardan 152 milyar dolara çıktığını aktaran Bakan Kılıç, 2020 İstanbul olimpiyatlarına aday olduklarını, her ülkenin vaatlerini ortaya koyduğunu, İstanbul'un ise vaatlerini değil icraatlarını ortaya koyduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin eski yıllarda 3. havalimanı, 3. köprü ve tüp geçit gibi yapıların yapımını 10 yıllık bir zaman dilimi içerisine sığdıramayacağını vurgulayan Bakan Suat Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

''Bir olimpiyat stadyumu var İstanbul'da, bugün hala başkanı olduğum İstanbul Olimpiyat Oyunları Hazırlık Düzenleme Kurulu tarafından 12 yıl önce inşaatı tamamlanan İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nun hazine garantili kredilerinin taksitlerini ödemeye devam ediyoruz. Yani onun da borcunu biz ödüyoruz. Nereden nereye geldik. Ama daha fazlasını yapabilmek için sizin enerjinize ihtiyacımız var. Bir eşiği aştık biz, şimdi sizin bu zıplama tahtası üzerinden çok daha büyük bir eşiğin üzerine atlamanız lazım. Ülkemizin IMF'ye 23,5 milyar dolar borcu vardı. Bu ülkede insanlar Maliye Bakanı'nın kim olduğunu bilmez ama IMF'nin Türkiye Masası Şefi'nin adını herkes bilirdi. IMF'nin Türkiye Masası Şefi havaalanında kalabalık bir grup tarafından karşılanır; yani şöyle ifade edeyim, IMF'nin Türkiye'ye tayin ettiği Borç Komiseri'ne gösterilen alaka, herhalde son zamanlarda bir Drogba'ya gösterilmiştir havalimanında.''

''Çek balansı iyi yapmak gerekir''

Bakan Kılıç, gaz ve frenin yan yana olduğunu anımsatarak,''Çek balansı iyi yapmak gerekir'' dedi.

IMF'ye borcu 23,5 milyar dolar ile devraldıklarını, bugünse 5 milyar dolar para verecek duruma geldiklerini anımsatan Bakan Kılıç, son yıllarda Türkiye'de sermayenin dağılımının da değiştiğini ifade etti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 2001 yılında 3, 2002 yılında ise 4 tesis ihale ettiğini hatırlatan Bakan Kılıç, bu rakamlara bakılarak Türkiye'nin nasıl bir hamle yaptığının anlaşılabileceğini söyledi.

Şu anda sadece Spor Genel Müdürlüğü tarafından inşaatına devam ettikleri tesislerin sayısının 718 olduğu bilgisini veren Bakan Suat Kılıç, 25 stadyum yaptıklarını, bunların 25-33 bin seyirci kapasiteli stadyumlar olduğunu dile getirdi.

2013 yılında 718 tesis, 25 stadyum ve 149 spor salonu yapacaklarını anımsatan Bakan Kılıç, 32 ilde kapalı yüzme havuzu olmadığını, bu yüzden 40 tane olimpik ve yarı olimpik yüzme havuzu, 155 gençlik merkezi, 250 futbol sahası, 13 atletizm stadyumu, 15 sporcu fabrikası, 5 buz pateni sarayı, çok sayıda jimnastik salonu ile çok sayıda tenis kortu inşa ettiklerini kaydetti.

Konuşmalardan sonra MÜSİAD Gençlik Kurulu Başkanı Abdulsamet Temel, Bakan Suat Kılıç'a plaket takdim etti. Ardından Bakan Kılıç da görevi devreden Temel'e MÜSİAD tarafından hazırlanan hediyeleri verdi.

Program, Bakan Kılıç'ın Genç MÜSİAD Yönetim Kurulu üyelerine plaket takdimi ile sona erdi.

 

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: bakan, kiliç, türkiye, yerli, insan, gücüyle, gelişti
Yorumlar
Haber Yazılımı