Haber Detayı
21 Aralık 2012 - Cuma 19:13 Bu haber 1838 kez okundu
 
BACA TEMİZLİĞİNE DİKKAT
Gündem Haberi
BACA TEMİZLİĞİNE DİKKAT

Kış ayının kendini iyice hissettirmeye başladığı bu günlerde, Baca Temizleme ustası Mustafa Karış 19 Mayıslılara Çeşitli Uyarılarda Bulundu.

 

Havaların soğumaya başladığı ve ısıtma cihazlarına daha çok ihtiyaç duyulduğu günlere yaklaşırken, soba ve diğer yakıt atıklarının hava çıkış noktası olan baca temizliğini ihmal etmeyin.

 

Kış aylarında baca tıkanıklığı sonucu yaşanan çok sayıda yangın, mal ve can güvenliğimizi tehdit ederken, gerek gazın, gerekse katı yakıtlı dumanın dışarıya çıkamaması sonucu karbon monoksit zehirlenmesiyle de birçok insan hayatını kaybediyor.

 

Isıtma sezonu başladığı bugünlerde vatandaşların bacalarını mutlaka temizletmesi gerektiğini belirten Baca temizleme ustası Mustafa Karış , “Bugüne kadar bacanızı temizletmediyseniz, mutlaka bacalarınızı temizletmeyi ve kontrol ettirmeyi unutmayın. Karbon monoksit zehirlenmeleri ve kış aylarında çıkan yangınların önemli bir bölümü bacaların tıkanması sonucu meydana geliyor” dedi.

 

YILDA EN AZ BİR KEZ

Baca yangınlarından korunmanın tek yolunun sanayi işletmelerinde 3-6 ayda, daire ve apartmanlarda ise yılda en az bir kere bacaların temizletilmesi olduğunu anlatan Karış, “Bacaların normal soba ya da katı yakıtlı olması fark etmez. Vatandaşlar bacalarını mutlaka yılda bir defa temizletsinler. Baca yangınlarının yanı sıra kış aylarında karşılaştıkları bir diğer tehlike arz eden durumun da baca tıkanıklıkları sonucu meydana gelen karbon monoksit zehirlenmeleri olduğunun bilinmesinde fayda var.

“BACA TEMİZLİĞİNİ UZMANINA YAPTIRIN”

Bazı vatandaşların, kendi yöntemleriyle bacayı bir kâğıt yakarak veya içeriye bir ağırlık uzatarak bacayı açmaya çalıştıklarını, ancak bu yöntemlerin yanlış olduğunu hatırlatan Karış, bu şekilde vatandaşların ev veya apartmanlarının bacalarını kendilerinin temizlemesi sonucunda, duvarların yıkılması ve tahribi gibi sonuçlarla daha pahalı inşaat masraflarına neden olacağı uyarısında bulunarak, Bacaların temizlenmesinin yetkili firmalara yaptırılmasını ifade etti.

 

 

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: baca, temizliğine, dikkat
Yorumlar
Haber Yazılımı