Haber Detayı
24 Eylül 2020 - Perşembe 10:30 Bu haber 4960 kez okundu
 
Alpagut Karadeniz Bölge Başkanlığına Atandı
19 Mayıs İlçesinde ikamet eden WUSHU Milli Antrenörü Bilal Çelebi Alpagut Karadeniz Bölge Başkanlığına atandı.
Spor Haberi
Alpagut Karadeniz Bölge Başkanlığına Atandı

Alpagut Karadeniz Bölge Başkanlığına atanan Bilal Çelebi konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Temelde şuurlu gençlik ve birimlerin adaletli altyapısının bozulmadan devam etmesi için çalışmalarımıza ilk günden başlamış bulunmaktayız. Elimizden gelenin fazlasını bu kuruluş ve buna benzer kuruluşlar için yapacağız. Ulusal bir kimlik duygusu geliştiren ve süper etnokültürel felsefeyi milli düşünce temelinde kavramsallaştıran ALPAGUT sporu, çocuklarda milli bir gurur, vatana ve devlete saygı ve sevgi duygusu oluşturur” ifadelerini kullandı.

 

Alpagut Ne Demektir?

Alpagut, Türk halklarının eski dövüş sanatlarından alınmış ve modern savaş sanatları ile sentezlenmiş bir savaş sanatıdır. Savaş sanatının adı "Alpagut" (Alp: Savaşçı, Gut: gutsal (kutsal) - Kutsal Savaşçı) anlamına gelmektedir.Bu savaş sanatı Türk halklarının savaş sanatlarından kaynaklandığı için, Turan (Turan: Türk halklarının vatanı) kelimesi marka olarak eklenmiştir.

Alpagut dövüş sanatları, Turan coğrafyasında yaşayan Türk halklarının ortak kültürel dünya görüşünün yanı sıra milli savaş geleneklerinin, özellikle eski Türk dövüş kültürünün gelişimini, modern savaş sanatları anlayışı, derin bir felsefi ideolojik anlam ve gizemle milli dövüş kültürünün ortaya çıkışını temsil eder.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editör
Etiketler: Alpagut, Karadeniz, Bölge, Başkanlığına, Atandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı