Haber Detayı
09 Temmuz 2020 - Perşembe 12:10 Bu haber 749 kez okundu
 
ALAEDDİN DURSUN, ESER ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR
Kültür Bakanlığı, Halk Şairi olup; Engiz Mahallesi'nde ikâmet eden Alaeddin Dursun, yeni eserler ve kitaplar üretmeye devam ediyor.
Gündem Haberi
ALAEDDİN DURSUN, ESER ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

Bugüne kadar, ‘Sevda Çiçeğim, Gül Goncası, Mehtaplı Geceler, Sevda Çiçeğim (2. baskı ), her yaş gruplara hitap eden, ‘Sevgi Dolu Çocuklar, Yüreğimin Sesi, Loş Işıklar Altında’ ve ‘Yanaştım Son Limana’ adlı şiir kitaplarını edebiyat dünyasına kazandıran, başarılı ve üretken bir şairimiz Alaeddin Dursun.

Şiirlerini; eşi Havva Kaya Dursun ve çocukları ile sevdiklerine ithaf eden şair Alaeddin Dursun; şiirlerinde sevda, engelli, hiciv, çocuk ve yöresel konularında şiirler yazıyor.

Eşi Havva Kaya Dursun ile 3 engelli ( epilepsi ) hastası çocuklarından; Hasan Hüseyin ile Ahmet Mücahid' i kaybetmişler ve acılarını kalplerine gömmüşlerdi.

Dursun Ailesi' nin 3. engelli, epilepsi hastası kızları Cansu Sultan Dursun' un ise tedavisi ve bakımı evlerinde devam ediyor. Alaeddin ve Havva Kaya Dursun; çeşitli kurum ve kuruluşlarca, " Yılın Babası " ve " Yılın Annesi " ödüllerine lâyık görüldüler.

01 Eylül 1958' de; Samsun 19 Mayıs ilçesinde doğan Alaeddin Dursun; 1972- 76 yıllarında Almanya Berlin' de bulundu. 1978- 80 yıllarında; Eğridir, Bolu, Ankara ve Van' da komando olarak askerliğini tamamladı. 1981 yılında; eşi Havva Kaya Dursun ile evlendi. İlçenin çeşitli yerlerinde, işletmeci olarak çalıştı. Samsun, Acem Tekkesi, Samsun Kadef, Samsun ADD, Samsun Çarşambalılar Derneği, Samsun SASAD ve Bafra gibi birçok il ve ilçelerde düzenlenen şiir dinletilerine katıldı.

40 civarında şiiri çeşitli besteciler tarafından bestelenip notaya alındı. 24 Kasım 2018' de, Ankara'da T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, " Halk Şairi " unvanını aldı. Hâlen Samsun 19 Mayıs, Engiz Mahallesi'nde eşi Havva Kaya Dursun ile yaşayan Alaeddin Dursun' un" Yanaştım Son Limana " adlı yeni kitabına adını veren " Yanaştım Son Limana " şiiri şöyle;

 

YANAŞTIM SON LİMANA

Yanaştım son limana, ufka bir bak, az kaldı,

Ağrı sızı başladı, ayaklarım kök saldı,

Çocukluk ve gençliği, ihtiyarlığım aldı,

Anılarda kalacak, geride kalan yıllar,

Ha bir eksik, bir fazla, ömrümü çalan yılar.

 

Bir roman yazılırdı, altmış yıl dile kolay,

Acı- tatlı günlerim, her biri oldu olay,

Faza yüz verdiklerim, etti benimle alay,

Bu dünyada ölümden başkası yalan yıllar,

Ha bir eksik, bir fazla, ömrümü çalan yıllar.

 

Sevdiklerimle kışlar ilkbahar gibi geçti,

İyi ve kötü günde, gönlüm sevdayı seçti,

Son defa papatyalar, ikimiz için açtı,

Hangisi doğru yanlış, vallahi talan yıllar,

Ha bir eksik, bir fazla ömrümü çalan yıllar.

 

 

 

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editör
Etiketler: ALAEDDİN, DURSUN,, ESER, ÜRETMEYE, DEVAM, EDİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı