Haber Detayı
16 Şubat 2013 - Cumartesi 19:13 Bu haber 11714 kez okundu
 
HÜSN-Ü HAT SANATINI GENÇ NESİLLERİMİZE AKTARMAK
Eğitim Haberi
 HÜSN-Ü HAT SANATINI GENÇ NESİLLERİMİZE AKTARMAK

19 Mayıs Halk Eğitimi Merkezinin farklı çalışmalarına eklenen “Hüsn-ü Hat” kursu her geçen gün cazibesini arttırıyor.

Hüsn-ü Hat Kursu Usta Öğreticisi Hatice Tül Kübra Ersoy, “Ecdadın çok üzerinde durduğu, Hüsn-ü Hat çalışmalarının yakın zamana kadar unutulup, kaybolmaya başladığını ancak son dönemlerde az da olsa bir kıpırdanmalar görüldü" dedi.

İlçe Halk Eğitimi Merkezi olarak ata yadigârı böyle bir sanatı yeşertmenin zor ve sabır isteyen bir iş olduğunu, ancak kendilerinin böyle bir zorluğa talip olduklarını belirten kurum ilgilileri, kısa sürede büyük mesafe kat ettiklerini, ifade etti.

Elsanatları öğretmeni Şükran Özdemir Bilgici, "Toplumları var eden en önemli unsurlardan bir tanesi kültürleridir. Geçmişten geleceğe köprü kuran insanların duygu ve düşüncelerini en iyi şekilde birbirlerine aktardıkları dildir kültür. Yok olmaya yüz tüten bu güzelliklerimizi bazı kurum ve kuruluşlar yaşatmak için çalışmalar yapmaktadır. 19 Mayıs Halk Eğitim Merkezinde bizler üzerimize düşen görevi yerine getirmek ve ebru, çini, tezhip gibi geleneksel sanatlarımızı yaşatmak için gayret sarf ediyoruz. Amacımız unutulan bu değerlerimizi hem yeni nesillerimize en iyi şekilde aktarmaktır. 19 Mayıs halkının geleneksel kültürlerimize ve sanatımıza sahip çıkmalarını bizlerin yanında olmalarını istiyoruz” dedi.

 Güzel yazı yazma olarak bilinen “Hüsn-ü Hat Sanatı” kursuna halen 12 kursiyer katılıyor. 264 saat sürecek kursa katılanlara “Kurs Bitirme Sertifikası” verilecek.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: , hüsnü, hat, sanatini, genç, nesillerimize, aktarmak
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
 HÜSN-Ü HAT SANATINI GENÇ NESİLLERİMİZE AKTARMAK
 HÜSN-Ü HAT SANATINI GENÇ NESİLLERİMİZE AKTARMAK
Yorumlar
Haber Yazılımı