Haber Detayı
05 Temmuz 2013 - Cuma 19:13 Bu haber 8791 kez okundu
 
DOĞADAN TABLOYA GERİ DÖNÜŞÜM
Kültür-Sanat Haberi
DOĞADAN TABLOYA GERİ DÖNÜŞÜM

 

19 Mayıs’ta El Sanatları Eğitmeni Bahar Değirmenci, Kızılırmak Deltasında bulunan ve ömrünü tamamlamış bitki, böcek, kuş, kelebek, arı ve ağaç köklerinden 3 boyutlu tablo yapıyor.

19 Mayıs ilçesi Halk Eğitimi Merkezi'nde görev yapan Değirmenci, 15 yıldır ev tekstili ve ev tasarımları üzerine çalışmalar yaptığını, 3 yıldır da Kızılırmak Deltası'nın doğal güzelliğini tablolarına işlediğini söyledi.

Yağlı veya sulu boya ile değil, doğal haliyle, doğada yaşamını yitirmiş materyalleri bir araya getirerek insanlara tekrar hatırlatma amacında olduğunu belirten Değirmenci, ''Doğayı çok seviyorum. Geri dönüşüme de büyük önem veriyorum. Doğada ömrünü tamamlamış kuruyan çiçek, ot, sazlık, böcek, arı, kelebek, kuş, yosun, midye, ağaç dalı ve ağaç kökü gibi materyalleri bir kompozisyon içinde özel bir teknikle tablo haline getiriyorum. Tabiatın güzelliklerini, önemini, yağlı veya sulu boya ile değil, doğal haliyle insanlara anımsatmak, Kızılırmak Deltasını tanıtmak istiyorum'' dedi.

EVİNİ ATÖLYE HALİNE GETİRDİ

El Sanatları Eğitmeni Bahar Değirmenci, “3 boyutlu yaptığı çalışmalarının ''perspektif pano'' çalışması olarak adlandırılabileceğini dile getirerek, bu teknikte kendini geliştirme ve yaratıcılık sınırlarının geniş olduğunu, tamamen kişinin hayal gücüyle orantılı olduğunu ifade etti.

Halk Eğitim Merkezi'ndeki kurs eğitmenliği görevinin ardından boşta kalan zamanlarında tablo çalışmaları yaptığını anlatan Değirmenci, ''Evimin iki odasını atölye haline getirdim. Odanın birinde doğadan topladığım materyalleri biriktiriyor ve sınıfsal olarak ayırıyorum. Diğer oda da ise topladığım materyalleri tablolara işliyorum. Tablolarımın amacı, doğanın güzelliğini doğal haliyle insanlara tekrar hatırlatmak. Kızılırmak Deltasının her alanı ayrı doğal güzellik. Doğa başlı başına bir tablo gibi. 3 yıl önce bu güzelliklerin bize geri dönüşümü nasıl olur diye düşünürken, böyle bir çalışma yapmaya başladım. Çalışmalarımı insanlar beğenince de devam ettirdim'' şeklinde konuştu. 

 

 

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: doğadan, tabloya, geri, dönüşüm
Yorumlar
Haber Yazılımı