Haber Detayı
23 Nisan 2018 - Pazartesi 12:04 Bu haber 3314 kez okundu
 
23 NİSAN ÇOŞKUYLA KUTLANDI
19 Mayıs İlçesinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Cumhuriyet İlkokulu’nda coşkulu bir şekilde kutlandı.
Gündem Haberi
23 NİSAN ÇOŞKUYLA KUTLANDI

Tören ilk olarak Atatürk anıtına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çelenk sunumuyla başladı.

Tören Cumhuriyet İlkokul bahçesinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

19 Mayıs İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Demirkol yaptığı konuşmada, “Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 98.yıl dönümü kutlama programı için burada toplanmış bulunuyoruz. Hepinize hoş geldiniz diyor, bayramınızı en kalbi duygularımla kutluyorum.

1.Dünya Savaşı’nda çok başarılı savaşlar yapmasına rağmen, savaşta müttefiklerinin yenik ayrılması nedeniyle Osmanlı Devleti’nin de yenik ayrılmasından sonra memleketimizin dört bir yanı düşmanlar tarafından işgal edilmeye başlanmıştı. 19 Mayıs 1919 da Samsun'a çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milleti'ni düşmana karşı birleştirerek milli mücadeleyi başlattı. Amasya Genelgesi ile ilk kez milli egemenlik kavramının ipuçlarını vererek Anadolu'yu dolaşmaya başladı. Nihayet 23 Nisan 1920' de Büyük Millet Meclisini açarak egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu öne çıkararak milli mücadelenin her safhasında olduğu gibi yönetimde de milletin olmasını sağladı.Bu şekilde bugün yönetim sistemimiz olan Cumhuriyet rejiminin temelleri atıldı. Halkımız belirli aralıklarla yapılan seçimler vasıtasıyla egemenlik yetkisinin kullanmaktadır. Büyük Millet Meclisi'nin açılmasından sonra ilk kez meclis başkanı seçilen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün  önderliğinde Türk Milleti düşmanı mağlup ederek ve yurdumuzdan atarak bağımsızlığımızı kazanmamızı sağladılar” dedi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çeşitli dallarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri taktim edildi.

Törene 19 Mayıs İlçe Kaymakamı Yavuz Güner, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Abdullah Tekelier, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Demirkol, Ak Parti İlçe Başkanı Fatih Seven, CHP, İlçe Başkanı Yakup Konuş, daire amirleri ve okul müdürleri katıldı.

 

HARUN YAZICI

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: 23, NİSAN, ÇOŞKUYLA, KUTLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı