Haber Detayı
03 Aralık 2012 - Pazartesi 19:13 Bu haber 10841 kez okundu
 
19 MAYIS'TA KİVİ ÜRETİMİ
Kültür-Sanat Haberi
19 MAYIS'TA KİVİ ÜRETİMİ

19 Mayıs ilçesinde organik kivi üretimi yapan Ali Değerli,” ilçede deneme üretimi ile başlayan kivi yetiştiriciliği 19 Mayısta gün geçtikçe artış gösteriyor”dedi.

 

19 Mayıs ilçesi Engiz mahallesinde yetiştirdiği kivi ile ilçede ve ülke ekonomisine önemli katkı sağlayan çiftçi Ali Değerli bahçesine yerleştirdiği son sistem donanım ile kivi hasadının önemli bir kısmını 19 Mayıs ilçesinden sağlıyor.

 

Üreticiye ilçede kivi yetişebileceğini göstermek ve alternatif ürünlerin üretimi amacıyla evinin arka tarafındaki 20 dönüm tarlada kivi üretimi yapıyor.

 

 Çiftçi Ali Değerli,” Ben kivi fidanlarımı bahçeme dikerek çoğalmasını sağladım. Kivi üretimini artırmak amacıyla desteklemek gerekiyor. Üretimin çoğalması kivi ithalatını hızlandıracaktır. Bahçemizde yetiştirdiğimiz kivilerimiz tamam doğal ve organik olarak yetiştiriyorum. Üretilen kivilerimize arıtmalı su kullanıyorum. Kivi ağaçlarının bol meyve verdiğini bu nedenle ağaçların dallarının kırıldığını “söyledi.

 

 Değerli bunlar Allahın verdiği doğal kivi 19 Mayıs ilçemiz kivi yetiştiriciliğinde önemli yere sahip. Hasadı çok bereketli gerekirse ucuza satalım ama dışarıdan kivi üretimi yapılmasın. Bölgemizin kivi üretimini karşılamayı hedefliyoruz, çalışmalarımız bu yönde 20 dönüm bahçemden 20 ton kivi topluyorum. Kivilerimiz ilçede Türkiye geneline satışları oluyor. Kazandığım parayı kivi bahçesinde harcıyorum, bahçemde büyük bir havuz sistemim var. Havuzda dinlenen sular fiskeye sistemiyle kiviler sulanıyor”şeklinde konuştu.

 19 Mayıs ilçesinde organik Kivi üreticiliği yapan Ali Değerli, ilçede bir kooperatif birde soğuk hava deposuna ihtiyaç var  ”dedi.   

 

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: 19, mayista, kivi, üretimi
Yorumlar
Haber Yazılımı