İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLANDI
Haber Detayı
03 Aralık 2012 - Pazartesi 19:13 Bu haber 3292 kez okundu
 
19 MAYISTA EL SANATLARI YOK OLUYOR
Kültür-Sanat Haberi
19 MAYISTA EL SANATLARI YOK OLUYOR

Modern teknoloji geliştikçe el emeğinin yerini alırken el emekleri ile üretenler yerlerine sanatlarını devam ettirecek kimse bulamamaktan şikâyetçi

Bir dönemler gelinlik kızı olan annelerin en uğrak mekânlarından olan yorgancılarda artık son kuşakla yaşıyor. 19 Mayısta sayıları neredeyse parmakla gösterilecek kadar az olan Yorgancılar, Teknolojinin ilerlemesi, fabrikasyon yapımı yorganların tercih edilmesi ve çırak yetiştirilememesi yüzünden bir zanaat daha kaybolduğundan dolayı dertli olduklarını söylediler.

YETİŞTİRECEK ÇIRAK BULAMIYORUZ


19 Mayıs ilçesinde Pazar Mahallesi Fatih Bulvarı No 24’de 20 yıldan buyana yorgancılık mesleği ile uğraşan Kerim Öztürk,” Vatandaşlara ve İlçede bulunan köylü halkına desen yorgan dikiyor. Mesleği olan yorgancılığı 20 yıldır sürdürdüğünü ifade eden Kerim Öztürk, el emeği göz nuru emeğe değer verenlerin günden güne azaldığını, yorgancılık diye bir meslek kalmadığını söyledi. Eski günlerden hatırladığım kadarıyla evlenecek kızlar çeyiz için yorgancı esnaflarına akın ederdi. Teklonoji geliştikçe bizim meslekte yok olmaya başladı. Mesleği devam ettirmek istiyoruz ama bu sefer'de yetiştirecek çırak bulamıyoruz dedi.


19 Mayısta eski yorgan dikim ustalarından biri olan Kerim Öztürk, insanların işin kolayına kaçarak, ucuz ve hazır yorgan ve yastıkları kullanmalarının el sanatı olan yorgancılığı yok ettiğini belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:' Bundan yıllar önce gelen yorganları yetiştirmekte zorlanırdık, şimdiki zaman geleneksel değerlere önem veren kalmadı. Bizim zamanımızda bu meslekte çalışmak için can atardık. Şimdi yanımızda çalıştıracak çırak bulamıyoruz”.şeklinde konuştu.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: 19, mayista, el, sanatlari, yok, oluyor
Yorumlar
Haber Yazılımı