Haber Detayı
10 Aralık 2012 - Pazartesi 19:13 Bu haber 2015 kez okundu
 
19 MAYIS HER YÖNÜYLE GEÇMİŞ GÜNLERİ ARIYOR
Siyaset Haberi
19 MAYIS HER YÖNÜYLE  GEÇMİŞ GÜNLERİ  ARIYOR

CHP 19 MAYIS İLÇE BAŞKANI YAKUP  KONUŞ

19 MAYIS HER YÖNÜYLE  GEÇMİŞ GÜNLERİ  ARIYOR

 

CHP 19 Mayıs İlçe Başkanı Yakup Konuş Gazetemize yaptığı yazılı açıklamada, 19 Mayıs ilçesinin ekonomisi, göç durumunu, Büyükşehir yasasını, siyası gelişmeleri hakkında değerlendirme yaptı.

CHP 19 Mayıs İlçe Başkanı Yakup Konuş; Karadenizin ve Samsun’un parlayan  güneşi 19 Mayıs ilçesi her geçen gün  bir önceki günlerini  arar  hale  gelmiştir. Her ilçeye nasip olmayan bir fırsatı  yakalayan ilçemiz siyasetinde İlçemizin  çocuğu  bir  bakanımız, yine iktidar  partisinin  belediye  başkanı, yine  ilçemizin  beldelerinde  iktidar  partili belediye başkanları olmasına rağmen gerekli hizmeti  alamayan  ve üç dönemdir ‰70 oy desteği veren vatandaşlarımızın mağduriyetleri her anlamda  hissedilmektedir. İlçemiz esnafları iflas bayrağını çekmiş, köylüsü üretim maliyetlerinin yüksek olması buna karşılık ürettiği mahsullerinin satış fiyatlarının düşük olması, hayvancılıkla uğraşan üreticilerimizin ithal hayvan girişleri nedeniyle üretim  yapamaz  hale  gelmesi, ilçemizde ekonominin dibe vurmasına neden olmuştur. Geçim  sıkıntıları  nedeniyle  Köylerimizden  ve  İlçemizden büyük şehirlere göç yıllar itibariyle artış göstermeye devam  etmektedir. Ben bu  göçün boyutunu kendi köyümden biliyorum. 2002  yılında  750 civarında  olan seçmen sayımız 2011 genel  seçiminde 500  seçmene düşmüştür.

Saygıdeğer hemşerilerim, iktidar siyasetçileri hep son yıllarda yapılan yatırım ve  projelerle  övünürler. Bizler  yapılan  hizmetleri  takdirle  karşılama  erdemine  sahip siyaset kültüründen geliyoruz. Bu  projelerle  övünen  iktidara  sormak  gerekir, İlçemiz ekonomisini ayakta tutan Tekelimiz vardı  satıldı,Balkanların en büyük sigara fabrikamız vardı özelleştirme kapsamında oda  satıldı.Bu fabrikalarda  çalışan kadrolu işçiler diğer kamu kurumlarına aktarılarak tasfiye edildi,Patronların uygun gördüğü  kalifiyeli  teknik eleman ve işçiler çalışmaya devam ediyorlar.İlçemiz açısından  utanılması  gereken  ve utanç duyulması gereken ise önceki dönem Belediye yönetiminin sigara  fabrikasından aylık olarak  aldığı ortalama 150.000,-Tlira su  parası, atık  su  parası  ve  çevre  temizlik vergi  tutarı,  2009  yerel  seçimlerini  kazanan iktidar partisi belediye yönetiminin kendi yandaş ve seçmenlerini geçici işçi statüsünde sigara fabrikasına  alınması  karşılığında fabrikaya   sondaj  izni  vererek  alınan  bu  paranın  aylık  35.000,00-Tliraya düşmesine neden olmuştur.Bu gün  görev başında  bulunan 19 Mayıs  Belediye  yönetiminin kendi siyasi çıkarları uğruna 19 Mayıs Belediyesini her ay  115.000,00-Tlira zarara  uğratması Belediye  yönetiminin borçları ve  maddi  sıkıntılar  yüzünden  hizmet yapamaz duruma gelmesine neden olmuştur.Belediye yönetiminin beceriksizliği  ve siyasi çıkar sağlama  uğruna hiç hak  etmediğimiz halde sıkıntıları  hep beraber çektiğimizi  belirtmek isterim.

Hani  tünelleri  biten  bir  Hibeköy  barajımız  vardı , 10 yılı  dolduran  iktidar yönetimi   bu  güne  kadar  buraya  çivi  çakmadı. Oysa   bu  baraj   sulama   anlamında Çiftçilerimizi, içme  suyu  anlamında  ise İlçemizin  en acil yapılması gereken işlerinden birisi olmalıydı. Bunada  şükür  lütfen  2013  yılı  proğramına almışlar.Hiç almasaydınız.

Çünkü  daha söyleyecekleri  başka bahane kalmadı.Ya Adliyemizin  ilçemizden alınarak Bafraya bağlanması İktidarın İlçemiz halkını hiç hesaba almamasından kaynaklanmakta diğer bazı kurumlarında  kaldırılmasının gündemde olduğunu hatırlatmak isterim.Bizler Adliyenin kapatılmaması için İktidar partisi  ve sivil toplum yetkilileri ile görüşerek kamu oyu tepkimizi göstermek anlamında  yürüyüş yapma önerisinde bulunduk ancak siyasi

iktidar  yöneticilerden hiç kimse kılını bile kıpırdatmadı.O günlerde  Bakanımız ilçemiizi

ziyarete  gelmişti . İlçemiz   iktidar   partisi   siyasetçileri  bu  konuyu   bakana  söyleme cesaretini bile gösterememişlerdir.

                    2012  yılında    İlçemizde   en  sıkıntılı   olan   kesim   ise   2/ B arazisi   olan  vatandaşlardır.Bu kapsamda bulunan arazilerin satın alınması  için dekar birim fiyatları  saklı   tutularak   Devletin  memurları  tarafından   zilleyet   sakinlerine  baskı   yapılarak müracatları alınmıştır.Köylerde  dosya başına 1.000-Tlira,Belediye mücavir alanı içinde bulunan  yerlerde  dosya  başına 2.000-Tlira  müracat   ücreti  alınarak  vatandaşlarımız ekonomik olarak  sıkıntıya sokulmuştur.Bu çok gereksiz bir uygulamadır.

Zilliyetinde  2 / B  kapsamda  arazi  bulunan  vatandaşlarımız  bu  yerleri bedava  almamışlardır.Para vererek almışlardır.Köylerimizde bu yerleri alırken kendi isimlerine  ait   hisseli   tapu  senetleride  mevcuttur.Örnek  olarak verirsek  Tepeköy halkı  bu  arazileri  şirketten  para  vererek  satın  almışlar  karşılığında ise tapularını almışlardır.İkinci defa neden para ödesinler.Devlet olarak her fabrikatöre ve yabancı iş adamlarına teşvik ve uzun vadeli  kredi  veriyorsunuz da köylüye ziraat yapmak ve kullanmak kaydıyla bedava vermiyorsunuz.Veya 10-20 yıl uzun vadeli satmıyorsunuz.

Bak uyarıyoruz  köyler  iktidarın oy teknesi, bir gün olur sap döner keser döner  buda size kırmızı kart olarak döner.

Sayın İktidar partisi  yöneticileri  bu  ilçede  tarımı  bitirdiniz ,  esnafı kredi borçlarından dolayı kepenk kapatır hale getirdiniz, hele bu  ilçenin  emeklilerini çay ocaklarına çıkamaz duruma düşürdünüz ya  bu çok acımasız oldu.Ortalama  800- Tlira emekli maaşı  ile  geçinmeye  çalışan  emeklilerimizin  boynu bükük ,mağrur bir durumda  yarı aç yarı tok geçinmeye çalışıyorlar. Tabiki bunların içinde azda olsa tuzu kuru emeklilerimiz mevcut.Bizim sözümüz onlara değil,tuzu kuru olmayanlara.

Son günlerde gündemde olan ve Hükümetin adeta  noteri durumda olan Cumhurbaşkanı  tarafından  onaylanan  Büyükşehir  yasası İlçemiz  siyasetinde  AKP  iktidarının   suratına  tokat  gibi  çarpacaktır.  Bunu   hep   birlikte   göreceğiz.  Çünkü bu yasa  İlçelere,Beldelere ve özellikle köylüye kazık yasasıdır.Yasa onaylandığı anda İki Belde Belediyemiz kapanacak,Köylerimizden nüfusu  500 altında olanlar birleşecek, Köylerimiz ilçeye bağlı mahalle olacak, dolayısıyla Belediye sınırları içerisine  girecek.

Bu güne kadar alınmayan emlak vergileri,çevre temizlik vergileri,su paraları yüzde yüz zamlı alınacak,Büyükşehir Belediyeden izin almadan  tavuk kümesi bile  yapamayacak, tapulu  yer  üzerine  inşat  yapmak  istediğinizde  metre  kareye  göre  alt  yapı  parası alınacaktır.Bulunan  mevcut  merkez  mahallelere  yeterli  hizmet  veremeyen Belediye yönetimlerinin Aydınpınar köyüne nasıl hizmet vereceğini  bilmek için muallim olmaya  gerek yoktur. Bunu  savunan  yerel  yöneticiler  kendi  beceriksizliklerini  başkalarının üstüne atarak  faturasını  vatandaşa  yüklemek  amacındadırlar.Parti olarak biz bunun yanlış olduğunu düşünmekle beraber  uygulamada meydana gelecek ve bizlerin daha önce  öngördüğü  olumsuzlukların  ve  aksaklıkların  partimize  avantaj  sağlayacağını düşünmekteyiz.

Büyükşehir yasası ile kapatılacak  olan Yörükler ve Dereköy Beldelerinde Parti olarak  yaptığımız  refarandum  oylamasında  partili partisiz  vatandaşların  Belde Belediyelerinin kapatılmasına karşı olduklarını,İktidar partisinin bu konuda görüşlerini almaya gerek görmediği belde seçmenlerinin  yapılacak ilk seçimlerde bunun hesabını iktidar partisinden soracaklarını biliyor ve sağ duyularına güveniyorum.19 May. İlçesini ilgilendiren   her  konuyu CHP  olarak  yakından  takip  ettiğimizi  belirtirken  İlçemizde partililerimizin  başlarının dik durması  konusunda  gerekli  hassasiyeti gösterdiğimizi,vatandaşlarımıza doğruları anlatmak için daha  çok çalışmamızın gerektiğini  saygı ve sevgilerimle  sunarım. 

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: 19, mayis, her, yönüyle, , geçmiş, günleri, , ariyor
Yorumlar
Haber Yazılımı