Haber Detayı
14 Ocak 2013 - Pazartesi 19:13 Bu haber 7511 kez okundu
 
19 MAYIS’A DEV YATIRIM
Gündem Haberi
19 MAYIS’A DEV YATIRIM

 

19 Mayıs ilçesinde yapılması planlanan Dağ köy barajı bilgilendirme toplantısı Belediye düğün salonunda gerçekleşti.

 

Baraj,2013 Yılında ihalesi yapılarak çalışmalara başlanacak. Ondokuzmayıs ilçesi Engiz Çayı Üzerinde inşa edilecek.

Barajda depolanacak su ile Bafra ovası sağ sahilinde yer alan tarım arazileri ile Engiz Çayının sağ ve sol sahilinde yer alan tarım arazileri sulanacaktır.

Sulanacak tarım arazisi büyüklüğü 7.555 hektardır.

BARAJ İNŞAATI EKONOMİK KRİZ NEDENİ İLE DURDU

19 Mayıs projesi Dağköy barajı ve sulanması planlama raporu hazırlanmış ve devlet işleri genel müdürlüğünce 1994 yılında onaylanmıştır.

 Baraj 1995 yılında içme suyu temininde yaşanan sıkıntıları gidermek amacıyla yatırım programına alınmış ve 1998 yılında inşaatına başlanmıştır.2001 yılında projesinde gösterilen ana ulaşım yolu inşaatının bir kısmı ile derivasyon tüneli tamamlanmıştır. Ancak inşaata ekonomik kriz nedeniyle devam edilememiştir.

Baraj sulama alanı ve malzeme ocakları için Ondokuzmayıs Barajı ve Sulaması ÇED Ön Araştırma raporu hazırlanmış ve 1998 yılında "ÇED gerekli değildir" kararı alınmıştır.

Aradan geçen süre içinde yeni duruma göre 19 Mayıs Barajı’na ait planlama raporu revize edilmiştir. Yenilenen çalışmalarda baraj yüksekliği artırılmış buna bağlı olarak göl hacmi artmış ve sulama sistemi basınçlı projeye dönüştürülerek sulama alanı genişletilmiştir.

BARAJIN HİZMET AMACI

Barajda  toplanan su ile Ondokuzmayıs ve Bafra ilçelerine Çetinkaya, Dereköy, Doğanca ve Yörükler beldelerine ve 48 köye içme-kullanma suyu sağlanacaktır.

İÇME VE KULLANMA SUYU SAĞLANACAK KÖYLER

Adaköy, Aktekke, Ağıllar, Altınay, Altınova, Bakırpınarı, Balıklar, Çandır, Çatak, Dededağı, Dedeli, Elifli, Emenli, Evren, Uşağı, Fener, Göltepe, Gümüşyaprak, Harız, İkiztepe, Kahraman Kalaycılı, Karaburç, Karıncak, Karpuzlu, Kaygusuz, Koruluk, Koşu, Kuşçular, Küçükkavakpınar, Lengerli, Osmanbeyli, Örencik, Sahilkent, Sarıçevre, Sarıkaya, Sarıköy, Şeyhören, Şirinköy, Taşköprü, Tepecik, Tepeköy, Türbe, Tütüncüler, Üçpınar,  Yağmurca, Yakıntaş, Yeşilyazı ve Yörgüç olmak üzere proje ile 27 köyün tarım arazisi sulanmış olacaktır.

Proje ile yüzey suların toplanarak yöre su ihtiyacının karşılaması ve yer altı suyu kaynaklarının tüketilmeden gelecek nesillere aktarılmasının sağlanması sürdürülebilir.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: 19, mayis’a, dev, yatirim
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
19 MAYIS’A DEV YATIRIM
19 MAYIS’A DEV YATIRIM
19 MAYIS’A DEV YATIRIM
Yorumlar
Haber Yazılımı