Haber Detayı
13 Aralık 2021 - Pazartesi 16:55 Bu haber 2485 kez okundu
 
19 MAYIS TARIM VE ORMAN İLÇE MÜDÜRLÜĞÜNDEN
Buzağı Desteklemesi 2021 Yılı 1. Dönem Müracaatları Başladı
Ekonomi Haberi
19 MAYIS TARIM VE ORMAN İLÇE MÜDÜRLÜĞÜNDEN

Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği kapsamında yürütülecek olan 2021 yılı buzağı desteklemesinden; 120 gün yaşamış ve programlı aşıları tamamlanmış olan Türkvet ile E-ıslah veri tabanlarına kayıtlı 2021 yılı doğumlu buzağılar faydalandırılacaktır.

Buzağı desteklemesinden yararlanmak için yetiştiriciler, desteklemeyi hangi yetiştirici/üretici birlikleri  üzerinden almak istiyorlarsa, almak istedikleri birlik üzerinden, kooperatifler aracılığıyla almak isteyenler bölge veya il üst birlikleri üzerinden, soy kütüğü ilave desteklemesi alacaklar damızlık sığır yetiştiricileri il birlikleri üzerinden; herhangi bir örgüte üye olmayanlar ise doğrudan 19 Mayıs İlçe Müdürlüğüne başvuracaklardır.

Buzağı Desteklemesi için 1'inci Dönem başvuruları 31 Aralık 2021 tarihinde sona erecektir. Destekleme buzağının doğduğu işletmeye ödenecek olup, doğduğu işletmede 120 günü tamamlama şartı aranmaktadır. 1'inci döneme süresi içinde başvuramayan yetiştiricilerin, herhangi bir hak kaybına uğramadan 1 Nisan 2022 - 15 Haziran 2022 tarihleri arasında (2'nci dönem) 2021 yılı buzağı desteklemesine başvurma imkânları bulunmaktadır.

Buzağıların analarında, ilkine buzağılama yaşı 510-810 gün arasında veya destekleme kapsamındaki buzağılaması ile bir önceki buzağılaması arasındaki süre 235-450 gün olmalıdır. Bu parametreler e-ıslah kayıtlarından, e-ıslahta kayıtlı olmayan ineklerin ise e-ıslahta kayıtlı buzağılarından hesaplanır.

Destekleme kapsamında;

1)Önsoykütüğüne kayıtlı yetiştiricilere buzağı başına 370 TL,

2)Etçi veya kombine ırk boğaların sperması ile suni tohumlama sonucu doğan buzağılar için yetiştiricilere buzağı başına 600 TL,

3)Soykütüğüne kayıtlı analardan suni tohumlama sonucu doğan buzağılar için (süt ölçüm kriterlerini yerine getirmiş) Birlik aracılığıyla müracaat eden yetiştiricilere verilecek destek tutarı Bakanlıkça belirlenecektir.

Tebliğe göre "buzağıların zamanında küpeletilmesi, Türkvet ve E-ıslah kayıt sistemlerine kaydettirilmesi ve programlı aşılarının yaptırılmasından" yetiştiriciler sorumlu olacaktır.

Hayvancılık desteklemeleri konusunda daha ayrıntılı bilgi almak isteyen üreticilerimiz; 19 Mayıs Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğümüze başvurabilirler.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editor
Etiketler: 19, MAYIS, TARIM, VE, ORMAN, İLÇE, MÜDÜRLÜĞÜNDEN,
Yorumlar
Haber Yazılımı