Haber Detayı
08 Mart 2019 - Cuma 14:27 Bu haber 1923 kez okundu
 
19 MAYIS İHH’DAN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI
İHH İnsan Hak ve Hürriyetleri 19 Mayıs İlçe Temsilciliği tarafından gazetemize yapmış olduğu basın açıklamasında; “8 Mart Dünya Kadınlar Günü! Tüm dünya 8 milyar civarı nüfusuyla bugün bu konuyu konuşuyor! Dünya basını, televizyonları, görsel ve yazılı medyası, sosyal ve asosyal! Medyası bugün “8 Mart” diyecek, “kadın” diyecek, “emek” diyecek! Kadınların haklarını savunacak, özgürlük-emek, hak-hukuk, eşitlik-adalet, medeniyet-çağdaşlık diyecek, batı dünyası üzerinden tüm dünyaya nutuk atacak, ders verecek! Gerçekten öyle mi? Batı dünyası (Avrupa ve ABD) 8 Mart günü bunları dünyanın vitrinine koyup “cambaza bak cambaza!” derken peki dünyada geri kalan 364 günde neler oluyor?
Gündem Haberi
19 MAYIS İHH’DAN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

Biliyorsunuz elbet ama insan bu nisyan ile maluldür ya biz de hatırlatma babında sayalım bir isterseniz: Suriye, Irak, Yemen, Mısır, Filistin, Sudan, Etiyopya, Nijerya, Arakan, Filipinler, Doğu Türkistan, liste uzar gider. Daha dün başörtülü kızlarımızı, kadınlarımızı üniversitelere, hastanelere, devlet kurumlarına almayan zihniyet bugün yine çıkmış başörtülüler rehberlik yapamaz demekte. Irak savaşında on binlerce kadına taciz, tecavüz, işkence edilirken tüm dünya sessiz kalmıştı. Suriye’de bugüne kadar 13 bin 500’ün üzerinde kadın hapsedildi ve 7 binin üzerinde kadın hâlâ hapishanelerde her gün işkence görüyor, tecavüze uğruyor, türlü insanlık dışı eziyete maruz kalıyor. Suriye rejimi, kadınlara tecavüzü bir silah olarak kullandı ve kullanmaya da devam ediyor.  Suriye’de savaşın başından bu yana işkence, tecavüz, infaz, hapis ve mültecilikle büyüyen dramı artık telaffuz etmek yetersiz kalıyor. Yemen, Arap bölgesinde anne ölüm oranlarının yaşandığı en yüksek ülke, yaklaşık 3 milyon kadın, cinsiyete dayalı şiddet riski altında. Yemen’deki iç savaşın en ağır bedelini kadınlar ödüyor. Arakan’da zulümden kaçan kadınlar sığındıkları ülkelerde, kamplarda, taciz ve tecavüzlere uğruyor. Doğu Türkistan’da erkekleri basit nedenlerle zindanlara atan Çin yönetimi evlere Çinli erkekleri yerleştirerek birlikte yaşamaya zorlamakta, kız çocuklarını zorla Çinli erkeklerle evlendirmekte. Daha sayamayacağımız kadar çok ülkede, bölgede, coğrafyada şiddet, zulüm ve tecavüzlere uğrayan milyonlarca kadının sesini bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde dünya duyacak mı?

Bugün bizler; tüm bu olanlara sessiz kalan dünyaya inat, Türkiye’den ve dünyanın 110 ülkesinden yaklaşık 2 bin STK’nın katkısıyla yapılacak olan eylemde, Suriyeli tutuklu kadınları ve dünyada zulüm gören tüm kadınları temsilen ellerini oyalı yazmayla birbirine bağlayarak tüm dünyaya “sessiz çığlık” yükselteceğiz.  Daha önceden her platformda oluğu gibi bugün de tüm mazlum ve haksızlığa uğramış kadınların sesi olacağız. Kadınların özgürlüklerinin önündeki engelleri kaldırmak amacıyla “Vicdan Hareketi” ile “Çünkü İnsanız” sloganıyla yola çıkacağız. Yapacağımız bu eylem ve basın açıklamasında, destek veren tüm STK temsilcilerine, kurumlara, kuruluşlara ve siz değerli vatandaşlarımıza teşekkür eder, sizlerin de bu yaşananlara küçük bir katkı ve tepki vermeniz için https://imzala.vicdanhareketi.org/ adresinden imza kampanyasına katılmanızı önemle hatırlatırız. Tüm kamuoyuna saygı ile duyurulur” şeklinde konuştular.

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör:
Etiketler: 19, MAYIS, İHH’DAN, 8, MART, DÜNYA, KADINLAR, GÜNÜ, BASIN, AÇIKLAMASI,
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı