Haber Detayı
16 Eylül 2021 - Perşembe 10:37 Bu haber 2631 kez okundu
 
19 MAYIS’IN EN BÜYÜK KİVİ BAHÇESİ KURULUYOR
19 Mayıs ilçesinde ilçe Tarım Müdürlüğünün önderliğinde kivi bahçesi alanları artıyor. Kivi alanlarından elde edilen gelirin, birçok üründen elde edilen gelirden fazla olması İlçede çiftçilerin dikkatini kivi üretimine yönlendiriyor.
Gündem Haberi
19 MAYIS’IN EN BÜYÜK KİVİ BAHÇESİ KURULUYOR

Karadeniz’in en modern kivi bahçesi projelerinden biri olacak olan Ballıca Mahallesin de Ömer, Recep ve Ramazan Atik kardeşlere ait  50 dekarlık kivi üretim bahçesinin kurulum aşamasında sona yaklaşıldı.

Atik kardeşlerin kendi öz kaynakları ile kurmakta olduğu kivi bahçesinde Pergola sistemi ve mini springlerle sulamanın yapılması planlanıyor. Bahçede dona karşıda koruma sistemi bulunmakta. Bahçenin özellikleri arasında Karadeniz bölgesinin en modern kivi bahçesi tesisi olma özelliğini taşıyor.

 50 dekar alanda yılda 450 ton ürün hedefleniyor.

19 Mayıs İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip BAYKAL Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş, İlçenin önder çiftçilerinden Osman ATİK,  İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri Halit Kıvanç SEKBAN, Selda ESER, Esin BALMUK, Nagihan SARI, ilçedeki kivi üreticileri ile birlikte yeni kurulacak kivi bahçesini incelediler.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip BAYKAL; “İlçemizde Kivi üretim tesisleri gün geçtikçe artıyor. Diğer tarım ürünlerine alternatif olarak gördüğümüz kivi ürünü çiftçilerimiz için maliyeti düşük geliri yüksek karlı bir üretim modelidir. Kivi bahçesi tesislerinin ilçemizde yaygınlaşması bizleri son derece mutlu ediyor. 19 Mayıs Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü olarak Ömer, Recep ve Ramazan Atik kardeş çiftçilerimizi tebrik ediyorum’’ dedi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram KONUŞ; “İlçemizde tarıma dayalı birçok ürün yetişmektedir. Kivi de ilçemizdeki çiftçilere yüksek bir kazanç kapısı olacağını görüyorum’’ dedi.

HARUN YAZICI

Kaynak: (19 Mayıs Gazetesi) - 19 Mayıs Gazetesi Editör: Editor
Etiketler: 19, MAYIS’IN, EN, BÜYÜK, KİVİ, BAHÇESİ, KURULUYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı